Ajax 2 van foto's Louis van de Vuurst Niets schuwt hij meer dan het voetlicht; Gerard van der Lem gedijt beduidend beter in de schaduw. Helaas, bedenk je je als je met hem praat. Want wie een verleden heeft als profvoetballer, wie al zes jaar het voorportaal van Ajax' hoofdmacht bewaakt, wie sinds 1991 een hecht en succesvol trainerskoppel vormt met Louis van Gaal, die kan bloemrijk verhalen. Incidenteel laat hij de buitenwereld meegenieten. En vertelt dan over verleden, heden en toekomst, over zichzelf en over Ajax. De drie gedaantes Gerard van der Lem genoot zijn jeugdopleiding bij Ajax, waar hij op zeventienjarige leeftijd werd weggestuurd. Hij speelde betaald voetbal bij FC Amsterdam, Roda JC, Feyenoord, Sparta en FC Utrecht. Bij laatstgenoemde club werd hij afgekeurd op zijn knieen. Van der Lem: 'Ik was zelf een heel moeilijke jongen als speler. Zei wat ik dacht, was nogal eigenwijs. De enige trainer met wie ik goed kon opschieten was Vaclav Jezek, bij Feyenoord. Voor hem had ik een heel apart gevoel. Zijn kracht was dat hij niet alleen een goede trainer, maar ook een goed mens was. Hij durfde zich kwetsbaar op te stellen. Dat was tegelijkertijd zijn zwakte. In m'n eentje heb ik hem tegenover de hele groep moeten verdedigen. Ik had nou eenmaal wat met die man, net als Nico lansen, m'n grote vriend bij Feyenoord. We gingen 's avonds vaak met z'n tweetjes bij Jezek langs in zijn flatje in Rotterdam, lekker ouwehoeren tot diep in de nacht. Met alle andere trainers botste ik voortdurend. In de jeugd bij Ajax ook, ja. Later hoorde ik dat mensen er speciaal op stonden te letten als ik aan het trainen was, stonden ze te kijken hoe lang het duurde voordat ik van het veld werd gestuurd. Toen ik zeventien was kreeg ik te horen dat ik helemaal niet meer welkom was. Verschrikkelijk vond ik dat. Ik zal nooit vergeten dat ik, nadat ik het had gehoord, de poort van de Meer uitliep, de Middenweg op. De hele Middenweg heb ik gehuild, tot bus 8 op de Kruislaan aan toe. Toen ik daar eenmaal in zat, heb ik tegen mezelf gezegd: "Verdomme, hier laat ik het niet bij zitten, ik zal ze laten zien dat ik als profvoetballer kan slagen." Dat verhaal vertel ik nog vaak als we een jonge speler moeten zeggen dat hij bij Ajax niet meer verder kan. Van Gaal zit daar ook bij, die zegt dan dat hij ook maar een paar keer in het eerste van Ajax heeft gespeeld. Maar dat maakt ons toch geen mindere mensen? Een carrière vlak onder de top is toch ook niet gek?' Met het hart 'De mooiste periode uit mijn eigen loopbaan is moeilijk aan te geven. Overal heb ik mooie dingen meegemaakt, al moet ik zeggen dat ik bij Amsterdam en Utrecht de meeste lol heb gehad. Amsterdam, dat was het beruchte team met jongens als Flinkevleugel, Jongbloed en Bianchi. Daar zat zo ontzettend veel humor in. Bij Utrecht was het hetzelfde verhaal: Van Hanegem, Rietveld, Flight, Tervoort, AJAX PRESENTATIEGIDS 1996-1997

Presentatiegids (1987-2013) | 1996 | | pagina 240