kBNAm O Doorkijk naar de Arena 'We zullen inderdaad moeten opletten dat er nog voldoende contact is tussen de jeugdspelers en de selectie,' zegt Adriaanse. 'Maar, en dat klinkt misschien gezocht, gelukkig kun je vanaf de Toekomst wel de Arena zien liggen. Als je op het trainingsveld staat, is er over veld 1 en de weg een doorkijk naar de Arena, die zeshonderd meter verderop boven alles uittorent. Nu kunnen we tegen onze junioren zeggen: Daar, onder dat schuifdak moet je zien te komen.' De onderlinge cohesie tussen de verschillende jeugdelftallen zal, in de ogen van Adriaanse, op de Toekomst alleen maar groter worden. Het was zo dat de thuiswedstrijden van de verschillende teams dan weer in de Meer werden gespeeld, dan weer op Voorland, dan weer op het bijveld van het Olympisch Stadion, dan weer op het gehuurde veld van WGA of dat van de voetbalvereniging Voorland. Adriaanse: 'Nu .kan iedereen elkaar tenminste zien voetballen. We hebben drie speelvelden, en ook op de L-vormige trainingsweide kunnen we drie velden maken. Bovendien is de kwaliteit van de grasmatten gegarandeerd. Het wordt gelukkig niet meer zo als op Voorland, waar je op het einde van ieder seizoen op dat ene speelveld geen grassprietje meer kon ontdekken. Nu kan er op ieder veld per seizoen vierhonderd uur worden gespeeld zonder dat het gras er minder van wordt.' Het grote voordeel van hard gras is ook dat er nu, in plaats van op kunstgras, op echt gras getraind kan worden. Daarnaast is er ook nog een kunstgrasveld beschikbaar. Voetbaispeeltuin Het novum van de Toekomst is een bedenksel van Adriaanse zelf: de voetbalspeeltuin. Daar kunnen de E- en D- junioren zich op vrijwillige basis twee keer in de week uitleven in voetbaltennis, kopvolley, hooghouden en vier-tegen-vier. 'Vroeger was je als jongetje altijd op straat aan het voetballen, met jassen als doel,' herinnert Adriaanse zich uit zijn eigen jeugd. 'Of je deed wie het meest op een deur van een pakhuis kon mikken. Het idee voor de voetbalspeeltuin komt voort uit de wens het straatvoetbal naar de club te halen. De basis van het Ajax-spel zal voor een belangrijk deel altijd blijven liggen in de technische vaardigheid. Daarom moeten onze jeugdspelers zoveel mogelijk met de bal in de weer zijn. Ze trainen al drie keer in de week verplicht. Daarin proberen we dezelfde vaardigheden bewust aan te kweken. Nu geven we ze de kans om, onder begeleiding, nog meer te oefenen met en tegen jongens van hun eigen leeftijd en talent.' Adriaanse is uitermate tevreden met de Toekomst. Hij vindt het complex zeer tot de verbeelding spreken. 'Kosten noch moeite zijn gespaard om het allemaal zo goed en zo mooi mogelijk te maken. Zowel in de Arena als in de Toekomst is het het mooiste van het mooiste. De architect van het jeugdcomplex van Ajax heeft ook als opdracht meegekregen om kenmerkende elementen van de Arena terug te laten komen in de Toekomst. Vandaar ook dat futuristische uiterlijk met al die halfronde vormen. Alles is groot, ruim en functioneel. Het clubhuis is ook prachtig, met een eerste verdieping met overal kersenhouten parket op de grond. In wat eigenlijk omschreven zou moeten worden als 'Sociëteit' - maar dat mag niet van Adriaanse omdat die benaming in zijn ogen nu eenmaal niet bij een voetbalkantine past - is zelfs het meubilair in stijl ontworpen. 'Alles is in eerste instantie bedoeld om het onze jeugdspelers naar de zin te maken,' zegt Adriaanse. 'Want het moet allemaal mooi en prachtig, maar het moet ook zijn doel niet voorbij schieten. In tweede AJAX PRESENTATIEGIDS 1996-1997

Presentatiegids (1987-2013) | 1996 | | pagina 229