De kampioenswedstrijd tegen Willem II is tegelijk een afscheidswedstrijd. In meer dan één opzicht; het is het afscheid van de Meer, én het afscheid van Michael Reiziger en Edgar Davids. Rome, 22 mei 1996. Edgar Davids legt de bal op de stip (foto boven). Juventus-doelman Peruzzi zal zijn inzet stoppen, net als even later die van Sonny Silooy (linksboven). Terwijl Juve juicht, druipt Danny Blind verslagen af (links). Van Gaal gestolen worden. In Eindhoven bereikt Ajax een tweede remise met PSV en dat betekent dat de weg naar het nieuwe kampioenschap open ligt. Vijf punten voorsprong met nog vier wedstrijden te gaan. Vaarwel met een traan Op woensdag 17 april schrijft Ajax weer eens geschiedenis. In het bomvolle Olympisch Stadion van Athene wordt de achterstand omgezet in een zege. Onder aanvoering van Jari Litmanen wordt Panathinaikos de weg naar de finale ontzegd. Die finale is voor Ajax, voor de tweede achtereenvolgende keer presenteert de club zich bij de absolute top van Europa. De stemming is opperbest en in de volgende weken is er weer ruimte voor feest. Op 28 april wordt Ajax voor de 26ste keer in zijn bestaan kampioen van Nederland. Willem II wordt met 5-1 verslagen. Er zijn veel emoties rond de wedstrijd. Het is immers de laatste keer dat De Meer als toneel dient voor een officiële wedstrijd. En er worden drie spelers vaarwel gezwaaid: Davids, Reiziger en oer-Ajacied Silooy. Feest met een traan in De Meer, feest daarna op het Leidseplein. Ajax kampioen, volgend jaar wéér in de Champions League. Veel tijd om bij het recente verleden stil te staan is er echter niet. De Champions League finale werpt haar schaduwen vooruit. Het is woensdag 22 mei, zeventien dagen nadat Ajax tegen De Graafschap de competitie heeft afgesloten, wanneer Ajax en Juventus elkaar in Rome treffen. Ajax mist de kracht en door verscheidene blessureproblemen ook de pure kwaliteit om de finale naar zich toe te trekken. Pas na een penaltyserie verslaat Juventus de Nederlandse kampioen, maar op deze zege valt niets af te dingen. Met stille trom arriveert Ajax een dag later in Amsterdam. De teleurstelling is groot maar langzaam maar zeker komt het besef boven drijven dat het seizoen 1995-1996 een voortreffelijk seizoen was. Juist door de tegenslagen is de waarde van de bereikte resultaten verhoogd. Supercup, Wereldbeker, Europese Supercup, landskampioenschap... Het is een oogst waar clubs alleen maar van mogen dromen.

Presentatiegids (1987-2013) | 1996 | | pagina 20