Het jeugd- en amateurcomplex van Ajax De Toekomst foto's Louis van de Vuurst Onder de rook van de Amsterdam Arena, de futuristische voetbaltempel in Amsterdam Zuidoost, ligt het al even moderne jeugd- en amateurcomplex van Ajax. Het heet de Toekomst, en daarmee heeft het een even symbolische naam als het legendarische Voorland. De Toekomst is een onderkomen dat past bij het Ajax van nu en het Ajax van de volgende eeuw. De kolossale Amsterdam Arena werd al tijdens de bouw ervan beschouwd als een monument en elk stapje op weg naar de voltooiing ervan werd nauwlettend gevolgd door de media. Minder was dat het geval bij de ontwikkelingen rond het nieuwe jeugd- en amateurcomplex van Ajax, dat de toepasselijke naam 'de Toekomst' draagt. Toch is het nieuwe Voorland voor de vereniging van levensbelang. De weg naar de Toekomst was lang en niet steeds vrij van obstakels, maar aan het eind ervan doemde een accommodatie op die de jeugd, de amateurs en het tweede elftal van Ajax alle gewenste ruimte en faciliteiten biedt. En niet in de laatste plaats de locatie zal zijn voor een bloeiend verenigingsleven. De eerste ideeën om te komen tot een nieuw onderkomen stammen uit 1990, hoewel er ook in de jaren tachtig al over is nagedacht. Vooral het gemis aan velden bleef een constant probleem. Ajax-elftallen speelden daardoor verspreid over een aantal locaties en dat was een situatie die voor het verenigingsleven verre van ideaal was. Op het nieuwe complex ligt alles centraal en dat komt de club en het clubleven in hoge mate ten goede. Synergie Bij de ontwikkeling van de Toekomst stond de realisatie van de Amsterdam Arena centraal. Pas toen de locatie van het nieuwe stadion definitief was vastgesteld en in november 1993 de eerste paal geslagen werd, kon ook met volle kracht worden voortgegaan met de realisatie van het eigen jeugd- en amateurcomplex. Eén voorwaarde stond vanaf de allereerste gesprekken in 1990 centraal: als de club gaat verhuizen, verhuist ze als geheel. In feite werd gestreefd naar een kopie van de situatie in de Meer, met multifunctionele ruimtes waar zowel het betaalde voetbal als de jeugd en het seniorenvoetbal gebruik van maken. Die koppeling is niet volledig gehandhaafd vanwege de verplaatsing van de Amsterdam Arena. Daardoor is het Ajax-complex een paar honderd meter van het stadion komen te liggen. Dat is zo dichtbij dat er zich ongetwijfeld situaties voor zullen doen waarin sprake is van de synergie tussen enerzijds het betaalde voetbal van Ajax en anderzijds de jeugd en de amateurs, die de Meer kenmerkte. Uiterlijk is het clubhuis van 4000 vierkante meter met zijn grote ronde bogen in harmonie met de Amsterdam Arena, en ook 190 AJAX PRESENTATIEGIDS 1996-1997

Presentatiegids (1987-2013) | 1996 | | pagina 190