1990 1996 Na de donkere afloop van de jaren tachtig gaat het in de jaren negentig sportief en bestuurlijk gezien crescendo met Ajax. Het missen van het landskampioenschap in 1991 (op doelsaldo) werd kort daarop gevolgd door het abrupte vertrek van trainer Beenhakker. Het sportieve roer kwam in handen van Louis van Gaal. Dat seizoen had Ajax meteen al succes op het Europese front: de UEFA Cup, behaald na een zenuwslopende finale tegen Torino, maakte de serie Europese bekers in De Meer compleet. Daarna werd het even rustig, maar een kampioenschap in 1994 luidde een nieuwe bloeiperiode in. Met de van Milan teruggekeerde Frank Rijkaard als geestelijk leider beëindigde Ajax de competitie zonder ook maar één nederlaag te hebben geleden. Dit huzarenstuk werd overtroffen door het internationale deel van het Ajax-programma. In de Champions League vernederde Ajax bekerhouder Milan tot tweemaal toe, bond onder meer Bayern München aan de zegekar en speelde op 24 mei 1995 in Wenen voor het eerst sinds 1973 weer een Europa Cup 1-finale. Voor de derde keer dat seizoen was AC Milan de tegenstander, en voor de derde keer won Ajax. Enkele maanden daarna rondde de club de 'grand slam' af door in Tokio de Wereldbeker te veroveren en de Europese Supercup naar Amsterdam te halen. Een jaar later stond Ajax weer in de finale, maar ditmaal mislukte de greep naar de Europese macht. Juventus bleek vanaf de strafschopstip beter dan de Amsterdammers. Maar ook dit (voorlopig) laatste hoofdstuk eindigt zoals de vorige vijf: met een landskampioenschap, bereikt in het laatste seizoen in de Watergraafsmeer. Na een verblijf van 89 jaar verdween het betaalde voetbal definitief uit de Amsterdamse polderwijk. In de moderne voetbaltempel in Amsterdam Zuidoost, de Arena, zal Ajax met hernieuwd elan de strijd aangaan en op zoek gaan naar nieuwe successen. Het elftal dat op 20 mei 1993 de KNVB-beker won na een 6-2 overwinning op SC Heerenveen. Staand van links naar rechts: Wim Jonk, Dennis Bergkamp, Marciano Vink, Dan Petersen, Stefan Pettersson, Edwin van der Sar. Zittend: Sonny Silooy, Edgar davids, Mare Overmars, Frank de Boer en Danny Blind. Michael Reiziger en Edgar Davids vertrokken aan het eind van het vorige seizoen als wereldkampioenen naar AC Milan. De UEFA Champions League was voor Ajax een succes-story.

Presentatiegids (1987-2013) | 1996 | | pagina 104