1970 1980 4 In de Rotterdamse Kuip won Ajax in 1972 de tweede Europa Cup. Inter werd door twee doelpunten van Johan Cruijff afgetroefd. In Juventus-tenue heft Johan Cruijff Ajax' zojuist gewonnen derde Europa Cup. De landstitel van 1970 was het startsein voor een nog ongeëvenaarde reeks Ajax-successen. In het seizoen 1970-1971 stoomde Ajax Europa door om tenslotte te eindigen op Wembley, waar de verrassende Griekse finalist Panathinaikos met 2-0 werd verslagen. Een seizoen later, met de Roemeen Kovacs als opvolger van Michels, werd deze prestatie herhaald met een finale in het Feyenoord-stadion tegen Internazionale uit Milaan. Opnieuw werd het 2-0. Daarnaast werd met overmacht het landskampioenschap behaald en de KNVB-beker veroverd. Het hele seizoen kende welgeteld één nederlaag. In het najaar van 1972 trok Ajax naar Argentinië om te strijden voor de officieuze Wereldbeker. Na de 1-1 in een snoeiharde wedstrijd in Buenos Aires won Ajax de thuiswedstrijd, met koningin Juliana onder de toeschouwers, met 3-0. Een nieuwe uitvinding, de Europese Supercup, ging naar De Meer na een dubbele overwinning op Glasgow Rangers, de houder van de Europa Cup voor Bekerwinnaars. Inmiddels daverde Ajax maar door: in het voorjaar verzekerde het zich van het kampioenschap, en stond het voor de derde maal in successie in de finale van de Europa Cup 1Ajax won: Juventus werd met 1-0 afgetroefd. Aan het begin van het nieuwe seizoen verdween, met het plotselinge vertrek van Johan Cruijff, het bindmiddel uit het elftal. Trainers volgden elkaar in de jaren zeventig in hoog tempo op en binnen enkele jaren was van het ooit onverslaanbare elftal alleen Ruud Krol nog over. In 1977 werd de eerste stap in de goede richting gezet met een landskampioenschap. In 1979, met jongelingen als Arnesen, Lerby en Tahamata, werd de 'dubbel' weer bereikt: de titel én de nationale beker. Een jaar later, aan het eind van het decennium, werd Ajax opnieuw kampioen. AJAX PRESENTATIEGIDS 1996-1997

Presentatiegids (1987-2013) | 1996 | | pagina 101