1960 1970 De spanning is af te lezen van het gezicht van Ajax-aanvoerder Gert Bals, voorafgaand aan de Europa-Cupfinale van 1969. Naast Bals scheidsrechter Ortiz de Mendebil en Milans Gianni Rivera. Nederland kende betaald voetbal, maar het professionalisme moest nog groeien. De trainers Humenberger en diens opvolger, de Brit Vic Buckingham, gaven daartoe bij Ajax al de eerste aanzetten. De man die de professionalisering het meest vorm gaf, was Rinus Michels. Hij was Buckingham halverwege het dramatische seizoen 1964-1965 komen vervangen. Michels wist Ajax niet alleen voor degradatie te behoeden; 'de Generaal' coachte de Ajacieden een jaar later al naar het landskampioenschap. Michels beschikte op dat moment over een aantal behoorlijke spelers. Zo werden de eerder bij Ajax vertrokken routiniers Henk Groot en Co Prins teruggekocht en bleek de piepjonge Johan Cruijff met de al gevestigde namen Sjaak Swart en Piet Keizer en de nieuwe aankoop Klaas Nuninga een gouden voorhoede te vormen. Gevolg: drie achtereenvolgende kampioenschappen tussen 1966 en 1968. Daarmee was de zegetocht van Ajax nog maar net begonnen: in Europa maakte de Amsterdammers indruk door Liverpool te vernederen en door Real Madrid bijna in eigen stadion op de knieën te dwingen. Tegen het gelouterde Benfica werd, nota bene in Lissabon, een hopeloze 3-1 achterstand goedgemaakt. Er volgde een beslissingswedstrijd in Parijs en de winst aldaar opende de poorten naar de eerste Europa Cup-finale. Deze werd op 28 mei 1969 in Madrid nog kansloos verloren van het geroutineerde AC Milan. Ajax was er nog niet helemaal, maar het kwam eraan. Voor de derde maal op rij werd het decennium afgesloten met een landskampioenschap. En dat zou achteraf van groot belang blijken. Rinus Michels puzzelt en peinst in de voorbereiding op de beslissingswedstrijd tegen Benfica. In 1969 bereikte Ajax als eerste Nederlandse club de finale in het Europa- Cuptoernooi. In Madrid dolf Ajax, dat eerder FC Nürnberg, Fenerbahce, Benfica en Spartak Trnava had uitgeschakeld, het onderspit tegen AC Milan. 100 AJAX PRESENTATIEGIDS 1996-1997

Presentatiegids (1987-2013) | 1996 | | pagina 100