Met een vleugje Engelse mentaliteit... Andermaal staan we aan de start van een nieuw seizoen. Wat dat betreft herhaalt de geschiedenis zich jaar in, jaar uit, punctueel. Een andere geschiedenis heeft zich, in vergelijking met het vorige seizoen ook herhaald: drie uitstekende Ajax-voetballers hebben de club verlaten om hun talenten in Italië te verzilveren. Waren het vorig jaar Aron Winter en Johnny van 't Schip die Ajax vaarwel zeiden, nu wisten wij al lang van tevoren dat Dennis Bergkamp en Wim Jonk onze club zouden verlaten. Net als hun voorgangers zijn Bergkamp en Jonk voetballers die mede het hart van het Ajax-elftal vormden. Later voegde Marciano Vink (naar Genoa) zich bij dat duo. Misschien zijn zij wel de laatsten die Ajax moet laten gaan. Er zijn indicaties dat het einde van de financiële hoogtijdagen van het Italiaanse voetbal in zicht is... Men is geneigd de laatste aderlating als "onvervangbaar" te bestempelen. In het verleden heeft Ajax echter vaker aangetoond dat ook zeer goede spelers te vervangen zijn. Op basis van de aanwezige kwaliteit van de huidige spelers kan Ajax verder gaan, al zal dat, ook weer inspelend op de specifieke kwaliteit van de selectie, misschien op een wat andere manier zijn dan het afgelopen jaar. Dat is geen gemakkelijke opgave en daarom hoop ik van harte dat bij de aanvang van het seizoen alle spelers, de oude, maar vooral ook de nieuwe, helemaal fit zijn, opdat ze snel aan de nieuwe cultuur en de hogere handelingssnelheid bij Ajax kunnen wennen. Want Ajax, dat is bekend, stelt hoge kwaliteits-eisen. Binnen de selectie voor het seizoen 1993 - 1994 treffen we, naast de van Vitesse overgekomen John van den Brom, weer een aantal jonge voetballers die vanuit de jeugdopleiding zijn doorgestoten, zoals Tarik Oulida en Clarence Seedorf. Het zijn spelers die moeten kunnen passen binnen de hoge kwaliteitsnormen die Ajax stelt. Het is lang geen gemakkelijke opgave dergelijke spelers te vinden, juist omdat Ajax een speelstijl heeft die enig in zijn soort is. Ajax voetbalt altijd in een kleine ruimte, op de helft van de tegenstander. Dat verlangt van de Ajacieden grote technische en tactische kwaliteiten. Daarnaast dienen de spelers ook op mentaal gebied van goeden huize te komen om zich in de Ajax-cultuur staande te kunnen houden. Het gaat erom dat een speler al die kwaliteiten bezit en dergelijke voetballers zijn schaars. Wat zijn de doelstellingen voor het seizoen 1993 - 1994? Net als in het afgelopen jaar moeten we in elk geval één hoofdprijs in de wacht slepen. Wat mij persoonlijk betreft hoop ik dat die prijs het landskampioenschap zal zijn. Dat is namelijk de enige titel die Ajax in de afgelopen drie jaar niet heeft veroverd. Om dat doel te verwezenlijken zullen wij ons, verweven met de Ajax-voetbalstijl, een meer Engelse mentaliteit eigen moeten maken. Aan die mentale weerbaarheid heeft het ons in het afgelopen seizoen een beetje ontbroken. Weten wij die factor aan het technisch en tactisch geraffineerde voetbal toe te voegen, dan kan een goed resultaat niet uitblijven. Louis van Gaal. Directeur betaald voetbal PRESENTATIEGIDS AJAX '93 '94 9

Presentatiegids (1987-2013) | 1993 | | pagina 9