Het stadion Ajax heeft zijn diepste wortels rond het Willemspark dat aan het eind van de vorige eeuw nog behoorde tot de gemeente Nieuwer Amstel. Die tijden liggen inmiddels al bijna een eeuw achter ons. Na de officiële oprichting van Ajax, in 1900, kwam de club in Amsterdam noord terecht. Daar werd een terrein gehuurd aan de Middenweg een kwartier lopen van de pont. Na een jaar verkaste Ajax naar de Laanweg, iets dichter bij het IJ, en in 1907 belandde Ajax in de Watergraafsmeer, de polder waaraan het huidige stadion zijn roepnaam "De Meer" dankt. Het huidige Ajax-stadion, met alle verbouwingen die sinds de oplevering in 1934 zijn aangebracht, vanuit de lucht gezien. Het eerste Ajax-terrein in het toen nog zelfstandige Watergraafsmeer (in 1921 werd het Amsterdams grondgebied) bevond zich al aan de Middenweg, maar iets meer stadswaarts dan tegenwoordig: daar waar zich nu het Christiaan Huijgensplein bevindt, schuin tegenover café Frankendael. Bij de promotie naar de Eerste Klasse werden daar de eerste houten tribunes geplaatst. Zo ontstond een De prachtige gevel van het trotse Ajax-huis dat in 1934 werd gebouwd. stadionnetje, dat gaandeweg zou worden uitgebreid tot 20.000 plaatsen. De ontwikkeling van Ajax tot topclub kreeg vooral gestalte in de jaren dertig. Het stadion bleek allengs te klein. Aan het eind van de jaren twintig drong het Ajax- bestuur er bij de gemeente op aan grond ter beschikking te stellen bij de Hoeve Voorland, nabij de Diemerbrug. De hoeve werd gesloopt en Ajax kon een nieuw "home" gaan bouwen. Architect Daan Roodenburgh, zelf Ajax- lid, ontwierp een stadion waarin Ajax en de Ajacieden zich tot op de dag van vandaag thuis voelen. Het stadion, met een capaciteit van 22.000 plaatsen, en de aanpassingen aan de infrastructuur, kostte destijds drie ton. Op 21 april 1934 ging de eerste paal de drassige bodem in, en reeds acht maanden later, op 9 december, volgde de officiële opening met een vriendschappelijke wedstrijd tegen Stade Francais. In de bijna zestig jaar dat het Ajax-stadion nu bestaat heeft het de nodige veranderingen ondergaan. De belangrijkste waren de overkapping van de Reynoldstribune (tegenover de huidige Jaap van Praagtribune) in 1965, de verwezenlijking van een nieuw restaurant in 1968, de aanleg van kunstlicht in 1971 en in 1984 de overkapping van de beide staantribunes, aangeduid als "Stadszijde" en "Diemenzijde". Een laatste verandering was het plaatsen van zogenaamde "Skyboxen" onder de overkapping van de Eretribune en de bouw van het restaurant "Le Bocal". Tenslotte ontstond een stadion met een capaciteit van 29.000 plaatsen. Die ruimte is inmiddels om veiligheidsredenen teruggebracht tot bijna 20.000. Voor de topwedstrijden en de Europa Cupduels wordt uitgeweken naar het Olympisch Stadion (44.000 plaatsen) dat sinds het vorige seizoen onder beheer van Ajax valt. Ook aan dat stadion werd het nodige verbeterd. De tekeningen van het nieuwe Ajax- stadion liggen inmiddels op tafel en de realisatie van Ajax' nieuwe thuis moet in 1996 plaats vinden. PRESENTATIEGIDS AJAX '93 '94

Presentatiegids (1987-2013) | 1993 | | pagina 62