In 1987 manifesteerde Ajax zich op schitterende wijze in het Europa Cup-toernooi der Bekerwinnaars. De tocht eindigde in Athene, waar Ajax de finale van Lokomtive Leipzig won. Op de foto toont Arnold Mühren de beker aan de meegereisde supporters. Foto: Cor Mooij schorsing naar aanleiding van ongeregeldheden bij de wedstrijd tegen Austria Wien in september 1989. Met de nieuwste lichting van de Ajax- school, waaronder Bryan Roy, Frank de Boer, Michel Kreek, Marciano Vink en Dennis Bergkamp, keerde Ajax in het seizoen 1991-92 in Europa terug. En hoe: in het toernooi om de UEFA-cup, waar nog drie 'thuiswedstrijden' moesten worden afgewerkt in Düsseldorf, werkte Ajax zich langs Örebro, Rot-Weiss Erfurt, Osasuna en AA Gent alvorens in de halve finale spectaculair in en bij Genoa te winnen. In een bloedstollende finale tegen Torino (2-2 en 0-0) bevocht het via de 'dubbeltellende' treffers in Italië de beker. Een triomf waarmee Ajax de eerste Nederlandse club werd die alle drie Europa-Cups in de prijzenkast kon bijzetten. Een prestatie die internationaal slechts door Juventus en Barcelona worden geëvenaard. In het seizoen 1992-93 bleek internationaal gezien het Ajax-vuurwerk in de cruciale fase van het UEFA-Cup toernooi wat aan de natte kant. Nadat Casino Salzburg en Vitoria Guimaraes vrij overtuigend opzij waren geschoven en het taaie Kaiserslautern doeltreffend was afgebluft, zorgden concentratieverlies en persoonlijke missers in de slotfase van de uitwedstrijd tegen Auxerre voor een onnodige 4-2 nederlaag. Die kon in de thuiswedstrijd niet meer worden goedgemaakt. In de competitie weigerde Ajax hardnekkig een passend gebruik te maken van de struikelingen van de eeuwige rivaal PSV, waardoor het herboren Feyenoord er als derde met het been vandoor kon gaan. De Ajax-glans in het seizoen 1992-1993 kwam van de KNVB Beker. Nadat in de halve finale Feyenoord in de eigen Kuip met 5-0 was vernederd, ging de eindstrijd tegen het verrassend tot de finale doorgedrongen Heerenveen. In een, mede dankzij het massaal uitgerukte Friese supporterslegioen uiterst gezellige atmosfeer bleven de eerste-divisionisten driekwart van de wedstrijd goed bij, maar moesten in de slotfase Tossen': 6-2. Voor Ajax betekende het de eerste bekerwinst sinds 1987. 1 OQ

Presentatiegids (1987-2013) | 1993 | | pagina 109