Jfc Marco van Basten maakte zijn entree in het eerste elftal van Ajax in 1982 en groeide uit tot een schutter van wereldformaat. Op de foto viert Van Basten het winnen van de KNVB Beker 1986. De eerste Europa Cup is gewonnen. In 1971 keerde Ajax uit Londen terug met het felbegeerde kleinnood, de Europa Cup voor Landskampioenen. Op de foto van links naar rechts: Dick van Dijk, Velibor Vasovic, Wim Suurbier en Johan Cruijff. het tweede doelpunt in de Europa Cup-finale van 1972 tegen Inter. Ruud Krol met één van de vele trofeën die hij met Ajax won. Eerst als linsback en later als libero bracht Krol het tot recordinternational. Piet Schrijvers,'Schoenaker, Krol, Arnesen, Lerby, Boeve, Tahamata, Henning Jensen en Tscheu-la Ling, w^ Nottingham Forest in de halve finale echter neifiets te sterk. WjA fln Wm; Nationaal was Ajax echter weer geheel terug, hetgeeo^vordt onderstreept door de y-ele landstitels en KNVR-bekers die sinds 1976 zijn behaald. E|n grote rol in hel handhaven van het hoge gemiddelde speelde (en speelt!) de befaamde jeugdopleiding van Ajax. Topvoetballers als Simon Tahamata, Wim Kieft, Frank Rijkaard, Gerald Vanenburg, Marco van Basten, Sonny Silooy, Johnny Bosman, Dennis Bergkamp, Bryan Roy en Frank de Boer bereikten via 'Voorland' het Nederlands Elftal en internationale roem. Een bijzondere internationale opleving kende Ajax onder de als coach in de Meer teruggekeerde Johan Cruijff. In 1987 bereikte het jeugdige elftal voor het eerst sinds 1973 weer een Europa Cup-finale, die der Bekerwinnaars, waarin Ajax zich met een 1-0 zege op Lokomotive Leipzig de beker toeeigende. Het Ajax-team uit dat seizoen zag er als volgt uit: Stanley Menzo, Danny Blind, Sonny Silooy, Ronald Spelbos, Frank Rijkaard, Peter Boeve, Jan Wouters, Aron Winter, Arnold Mühren, Johnny van 't Schip, Marco van Basten, Johnny Bosman, Rob Witscftge, Arnold Scholten en Frank Verlaat, alsmede een piepjonge maar regelmatig invallende Dennis Bergkamp. Een jaar later streed Ajax opnieuw in de eindstrijd van het Bekerwinnaars-toernooi. Ajax speelde een ongelukkige wedstrijd en moest de winst aan KV Mechelen laten. Recente historie De recente historie wordt - opnieuw - gekenmerkt door de injecties die het eerste elftal vanuit de jeugdopleiding krijgt toegediend. Het jonge Ajax-elftal, met routiniers als Blind, Pettersson, Wouters en Van 't Schip, zorgden in 1990 voor het drieëntwintigste landskampioenschap, onder de teruggekeerde trainer Leo Beenhakker. Het jaar daarop eindigde Ajax opnieuw bovenaan de Eredivisie, maar een miniem verschil in doelsaldo bracht PSV ditmaal de landstitel. Europees voetbal was er in dat seizoen niet bij als gevolg van een 108 PRESENTATIEGIDS AJAX '93 '94

Presentatiegids (1987-2013) | 1993 | | pagina 108