Ajax De legendarische Engelse trainer Jack Reynolds drukte gedurende dertig jaar zijn stempel op het Ajax-voetbal. Op deze foto uit 1961 wordt Jack in het bijzijn van zijn vrouw door Piet van Reenen gefeliciteerd met zijn tachtigste verjaardag. De overdekte zittribune tegenover de Eretribune van het Ajax-stadion is naar Jack Reynolds vernoemd. Staand van links naar rechts: Ben Vogel, Henk Anderiesen, Piet Vunderink, Jan Bonneveld, Piet Strijbosch, Jan van Diepenbeek en Dolf van Kol. Zittend: Bob ten Have, Wim Volkers, Piet van Reenen, Jan Schubert en Henk Twelker. Het Ajax-elftal met aanhang dat in 1918 voor het eerst de landstitel veroverde. In de dertiger jaren beleefde Ajax een gouden periode. Hier het elftal dat in 1932 het landskampioenschap behaalde. Ook toen er nog geen Europa Cup bestond zat het reizen Ajax al in het bloed. Regelmatig werden er trips naar het buitenland gemaakt. Op deze foto uit 1927 zien we de Ajax-ploeg in Engeland die tegen Wimbledon speelde. Al na drie jaar maakte Ajax echter een indrukwekkende rentree op het hoogste niveau, en reeds het eerste seizoen (1917- 18) werd dat bekroond met het landskampioenschap, het eerste uit de historie. De namen van de eerste Ajacieden die zich kampioen van Nederland mochten noemen, mogen hier uiteraard niet ontbreken: doelman Jan Smit, backs Fons Pelser en Frans Couton, half-backs Henk Hordijk, Joop Pelser en Frits Terwee en voorhoedespelers Jan de Natris, Jan van Dort, Theo Brokmann, Frans de Haan en Wim Gupffert. Ook het jaar daarop kon Ajax de kampioensvlag uitsteken, ditmaal zelfs ongeslagen. Daarna volgde een lichte terugval, al werd in 1921, 1927 en 1928 wel het afdelingskampioenschap behaald. Tijdens de jaren twintig werd de basis gelegd voor een fantastisch elftal. Dit gebeurde onder de bezielende leiding van de onvergetelijke Engelse trainer Jack Reynolds. Een man die gedurende meer dan dertig jaar zijn stempel op de club zou drukken. Gouden jaren dertig De vruchten van Reynolds' aanpak werden in de jaren dertig op niet mis te verstane wijze geplukt. Tussen 1930 en 1939 kroonde Ajax zich maar liefst vijf keer tot kampioen van Nederland! Enkele befaamde namen uit deze kampioensformaties waren Jan de Boer, Dolf van Kol, Wim Anderiesen, Piet Strijbosch, Piet van Reenen, Bob ten Have, Wim Volkers, Gerrit Keizer, Jan Schubert. Ajax was een topclub geworden, en natuurlijk werden de successen weerspiegeld in de publieke belangstelling, die in deze periode groeide. Het oude, houten stadion, dat ongeveer op de plek van het huidige Christiaan Huygensplein in de Watergraafsmeer lag, werd te klein en in 1934 werd een gloednieuw stadion in gebruik genomen, ontworpen door Daan Rodenburgh. Datzelfde stadion is thans nog steeds in gebruik. Na de triomfrijke jaren dertig volgden de voor heel Nederland zware oorlogsjaren, waarin het voetbal uiteraard naar het tweede plan werd verwezen. Ook voor Ajax waren het magere jaren, maar reeds onmiddelllijk na de bevrijding deed de club weer van zich spreken. Met nog steeds Jack Reynolds als trainer werd in 1947 het DDCCCKITATItrinC A i A V '03 'Q/l

Presentatiegids (1987-2013) | 1993 | | pagina 103