"Klasse en karakter" LEO BEENHAKKER en nieuw seizoen ligt voor ons, een seizoen dat bij aanvang al in een aantal facetten wezenlijk verschilt van de afgelopen twee jaar. In de laatste twee seizoenen was het streven om een degelijke concurrentiepositie te bereiken met die andere Nederlandse topploeg, PSV. Terugkijkend kan men stellen dat dat streven be reikt is. Het eerste jaar kampioen, het tweede jaar een gedeelde eerste plaats. Het beoogde niveau is dus bereikt. We zijn in een situatie aanbeland waarin we de kinderziektes voorbij moeten zijn. Vrij vertaald wil dat zeggen dat er hogere ei sen gesteld worden. Niet alleen aan de spelers maar in alle gele dingen, dus ook aan de technische staf. De spelers weten dat. Gemeten naar leeftijd hebben we nog steeds een jonge groep maar die jeugd is slechts relatief. Het merendeel van de jonge Ajacieden zijn geen groentjes meer. Ze hebben minstens drie jaar voetbal op hoog niveau achter de rug, waarin ze successen en teleurstellingen hebben meegemaakt. De ervaring is dus aanwezig, vandaar dat er, zowel binnen als buiten het veld, van de selectie volwassenheid mag worden geëist. Door de transfer van Richard Witschge naar Barcelona kreeg Ajax de mogelijkheid om de selectie aan te vullen. Dat we niet hebben stilgezeten is onderstreept door onze activiteiten op de transfermarkt. Een selectie van achttien gelijkwaardige Eredivisiespelers is noodzakelijk voor een seizoen waar Ajax op alle niveau's actief is. Naast het competitie- en bekervoetbal wordt er ook interna tionaal het één en ander van ons verwacht terwijl, zoals gebrui kelijk, een groot aantal van onze spelers ook voor Oranje zal wor den opgeroepen. Die achttien gelijkwaardige spelers is derhalve geen overbodige luxe. De onderlinge concurrentie zal ongetwijfeld vergroot worden. Een gezonde concurrentie is een goede zaak. Het is dan niet al leen de technische staf die de voetballers scherp en wakker houdt. De aanvullingen van de Ajax-selectie zijn, zoals het hoort, in de eerste plaats gedaan op voetbaltechnische kwaliteiten. Maar er is tevens gezocht naar spelers die naast hun technische kunnen een bepaalde mentale en fysieke weerbaarheid hebben. Spelers die, als het moet, slag kunnen leveren en de strijd niet uit de weg gaan. Het creatieve vermogen van onze spelers is bijzonder hoog maar dat vermogen moet door wilskracht gefundeerd zijn. De nieuwe aankopen zorgen ook in dat opzicht voor meer even wicht in het elftal. Ajax heeft'er nooit een geheim van gemaakt dat het uiteindelijke doel het bereiken van de internationale top is. Op zich is dat een vaag begrip. In mijn optiek hoor je bij de internationale top wan neer je in de Europese toernooien regelmatig weet te "overwinte ren". Met andere woorden, wanneer je elk seizoen minstens de kwartfinale, en liefst nog meer, bereikt. Hoe ver we op dit moment zijn is een open vraag. De hele groep kijkt reikhalzend uit naar de confrontaties die ons duidelijk moeten maken waar we op dit moment internationaal staan. Ajax is een fase verder. Er is minder krediet en dat betreft ook de technisch directeur. Ik ben me daar, net als de spelers, goed van bewust. De uitda ging werkt stimulerend en ik ben er van overtuigd dat we, met het beroemde Ajax-elan als belangrijk extra wapen, op alle fron ten ver kunnen komen. Leo Beenhakker, technisch directeur

Presentatiegids (1987-2013) | 1991 | | pagina 9