Ajax heeft zijn diepste wortels in wat tegen woordig Amstelveen heet maar wat vroeger de gemeente Nieuwer Amstel was, Die tij den liggen heel ver achter ons want na de eerste voetbalstappen kwam Ajax in Am- sterdam-oost terecht. Om precies te zijn de Watergraafsmeer, de polder waaraan het stadion de (niet officiële) naam "De Meer" dankt. Direct na de oprichting van de Amsterdam- sche Football Club Ajax speelden de rood- witten zelfs nog een aantal in Amsterdam noord, op een tiental minuten lopen van de stiger van de Tolhuis-pont. Vanaf 1907 staat de Ajax-burcht in Amster dam-oost. In den beginne daar waar men nu het Christiaan Huygensplein vindt, schuin tegenover café-restaurant Franken- dael aan de Middenweg. In 1911 werden er houten tribunes rond het veld geplaatst en daarmee had Ajax zijn ei gen stadion, dat plaats bood aan zo'n 10.000 toeschouwers. De ontwikkeling van Ajax tot topclub, die vooral gestalte kreeg in de jaren dertig, zorgde er voor dat het stadion te klein werd. Al aan het eind van de jaren twintig drong het clubbestuur er bij de gemeente op aan nieuwe bouwgrond ter beschikking te stel len voor de realisatie van een nieuw stadion. In 1933 werd die aangeboden. Op de plek waar de oude hoeve Voorland stond weg te kwijnen kon Ajax gaan bouwen aan een nieuw "home". Architect Daan Roodenburgh, zelf lid van Ajax, ontwierp het stadion waarin Ajax en de Ajacieden zich tot op de dag van vandaag thuis voelen. De kosten van het stadion en de aanpassing van de infrastructuur be droegen drie ton. Op 21 april 1934 ging de eerste paal de drassige bodem in en reeds acht maanden later, op 9 december, werd het Ajax-stadion officieel geopend met een vriendschappelij ke wedstrijd tegen Stade Frangais. Het Ajax-stadion staat er dus al bijna zeven envijftig jaar en in die tijdspanne heeft het stadion de nodige veranderingen onder gaan. De belangrijkste waren in 1965 de overkapping van de Reynoldstribune (te genover de Eretribune), in 1968 de verwe zenlijking van het nieuwe Ajax-restaurant, in 1971 de in gebruik name van de lichtinstal latie terwijl in 1984 ook beide.staantribunes (de "Diemen-" en "Stadszijde") van een dak werden voorzien. In 1985 introduceerde Ajax een nieuw feno meen in Nederland, de Skyboxen en het daarbij behorende restaurant. In 1990 werd de eretribune vernoemd naar Jaap van Praag, de Ajax-voorzitter die aan het roer van de club stond in de gouden ja ren zestig en zeventig. De plannen voor een gloednieuw Amster dams stadion liggen inmiddels gereed. De hogere eisen die er aan het voetbalenter- tainment worden gesteld vraagt om een moderne accomodatie. Hoewel het veel Ajacieden aan het hart gaat, zien ook zij de noodzaak van verhuizing in. De nieuwe lo catie voor het nationale stadion, waarvan Ajax de hoofdbespeler wordt, ligt in Amster dam zuid-oost. HOE DE MEER TE BEREIKEN IS Het Ajax-stadion ligt aan de Middenweg 401 in Amsterdam-oost vlak bij de Ring weg afslag Watergraafsmeer. Per open baar vervoer is het stadion op verschillende manieren te bereiken. Vanaf het Centraal Station rijdt Lijn 9, die een halte heeft tegenover het stadion. Vanaf het Amstelstation, waar buslijn 15 en tramlijn 12 hun eindhalte hebben, rijdt bus lijn 8 in de richting van het Ajax-stadion. Uitstappend op de halte Kruislaan/Mid- denweg kan men lijn 9 nemen of kiezen vooreen wandeling van tien minuten. Vanaf het Amstel station vertrekt ook bus lijn 136 (Centraal Nederland), die voor het stadion stopt. De CN-buslijnen 120 en 126 hebben even eens hun halte tegenover het stadion ter wijl de gemeente buslijn 59 haar dichtsbij- zijnde halte op de hoek Kruislaan/ Middenweg heeft. 9 GVB - Centraal Station - Diemen v.v. 8 GVB - Buitenveldert - Muiderpoortstation v.v. 59 GVB - Bijlmermeer - Muiderpoortstation v.v. 120 CN - Muiderpoortstaion - Utrecht v.v. 126 CN - Muiderpoortstation - Mijdrecht v.v. 136 CN - Amstel Station - Hilversum v.v. BEZICHTIGING AJAX-STADION Hte is mogelijk om het Ajax-stadion te be zichtigen. Belangstellenden die zich in groepsver band willen laten rondleiden langs alle be- zienswaardugheden van het stadion kun nen zich telefonisch melden bij de AJAX FANSHOP. Telefoon: 020 - 6631601 Een luchtopname van het Ajax-stadion in zijn huidi ge staat. Voorzitter Marius Kool haas en architect Daan Roodenburgh tonen de bouwtekening van het Ajax-stadion dat in 1934 zou verrijzen in de Water graafsmeer. 27 MAGAZINE

Presentatiegids (1987-2013) | 1991 | | pagina 27