H trainer jack Reynolds. Gedurende een pe riode van meer dan dertig jaar zou Reynolds zijn stempel op de club drukken. gouden jaren dertig AJAX van 1900 oewel de bouwstenen van wat eens Neerlands meest geliefde en gelauwerde club zou worden al vanaf 1893 werden op gestapeld, werd de Amsterdamsche Foot Ball Club Ajax" op 18 mart 1900 officieel op gericht. Het waren de leden Floris Stempel, Han Da- de en Carel Reeser die de ambitieuze jonge voetballers op die datum bijeen riepen in het Amsterdamse Café Oost Indië. Daar vond de oprichting plaats. In 1902, na twee seizoenen in de Amster damse Voetbal Bond te zijn uitgekomen, promoveerde Ajax naar de derde klasse van de Nederlandse Voetbal Bond. Dat succes werd een jaar later gevolgd door promotie naar de tweede klasse. Na een fusie met de vereniging "Holland", in 1908, promoveerde Ajax naar de eerste klasse. Bekende spelers uit die periode waren, on der leiding van de Ierse trainer John Kirwan, Fons Pelser, Jan en Frans Schoevaart, Gé Fortgens (die als eerste Ajacied het Neder lands Elftal zou bereiken) en Jaap Grootme- ijer. In de beginjaren in de hoogste afdeling had Ajax het niet makkelijk. In 1914 kwam het tot degradatie, tot op heden de enige keer dat Ajax zoiets overkwam. Drie jaar later maakte Ajax echter een on stuitbare rentree in de eerste klasse en een jaar later, 1918, vierde Ajax de eerste lands titel uit de historie. In de kampioenskompe- Ajax' legendarische trainer, Jack Reynolds 1918, de eeste landstitel titie werden de afdelingskampioenen Go Ahead, Willem II, AFC en Be Quick door Ajax afgetroefd. De namen van de eerste Ajacieden die zich kampioen van Nederland konden noemen mogen hier uiteraard niet ontbreken: doel man Jan Smit, de backs Fons Pelser en Frans Couton, de half-backs Henk Hordijk, Joop Pelser en Frits Terwee en de voorhoe despelers Jan de Natris, Jan van Dort, Theo Brokmann, Frans de Haan en Wim Gupffert. Ook het jaar daarop kon Ajax de kam- pioensvlag uitsteken. Daarna volgde een lichte terugval, hoewel Ajax zich in 1921, 1927 en 1928 steeds voor de kampioens competitie wist te kwalificeren. Tijdens deze jaren twintig werd de basis ge legd voor een fantastisch elftal. Dat gebeurde onder de bezielende leiding van een onvergetelijke Ajacied, de Engelse Het kampioenselftal van 1932 De vruchten van Reynolds' voorbereidin gen werden in de jaren dertig op niet mis te verstane wijze geplukt. Tussen 1930 en 1939 kroonde Ajax zich maar liefst vijf keer tot kampioen van Nederland! Beroemde Ajax-voetbal Iers uit die tijd wa ren, om er enkele te noemen, Jan de Boer, Dolf van Kol, Wim Anderiesen, Piet Strij- bosch, Henk Twelker, Piet van Reenen, Bob ten Have, Wim Volkers, Henk Blom- vliet, Gerrit Keizer, Jan Schubert en Erwin van Wijngaarden. Ajax was een topclub geworden en natuur lijk werden de successen weerspiegeld in de publieke belangstelling die in de "gouden eeuw" enorm groeide. Het oude, houten, stadion, dat ongeveer op de plek lag waar men nu het Christiaan Huij- gensplein in de Watergraafsmeer vindt, werd te klein en in 1934 werd er een gloed nieuw stadion in gebruik genomen. En dat stadion, ontworpen door architect Daan Roodenburgh, is nog steeds het thuishonk van de club. Na de triomfrijke jaren dertig volgde een moeilijk decennium, dat werd overscha duwd door de Tweede Wereldoorlog. Ajax, met zijn Joodse achterban, had behoorlijk te lijden maar richtte zich na de oorlogsjaren weer redelijk op. Nog steeds onder trainersschap van Jack Reynolds werd in 1947 het achtste lands kampioenschap in de wacht gesleept. Be kende namen uit het Ajax-elftal van 1947 waren Gerrit Keizer, Jan Potharst, Rinus Mi- chels, Joop Stoffelen, Guus Drager, Gé van Dijk, Cor van der Hart, Jany van der Veen en Henk van der Linden. Prof-voetbal In 1954 kwam het, zeker ook voor Ajax, door de invoering van het betaalde voetbal tot een beslissende omwenteling in het Ne derlandse voetbal. Na twee seizoenen was er een schifting bereikt tussen de profclubs en werd de "Eredivisie" ten doop gehouden. In het eerste Eredivisieseizoen behaalde Ajax het landskampioenschap, waarin voetballers als Ger van Mourik. Eddie Pie-

Presentatiegids (1987-2013) | 1991 | | pagina 20