HET STADION DE MEER 0 0 0 - K'V* m 11 Al heeft de club zijn diepste wortels in wat vroeger de gemeente Nieuwer Amstel was (nu Amstelveen), Ajax is zonder meer de club van Amsterdam-oost, meer in het bijzonder de Watergraafsmeer, de polder waaraan het stadion de naam "De Meer" dankt. Direkt na de officiële oprichting van de Amsterdamsche Football Club Ajax speelden de rood-witten zelfs een aantal jaren in Amsterdam-noord. Om precies te zijn een tiental minuten lopen vanaf de Tolhuis-pont. Maar vanaf 1907 is Ajax te vinden in Amsterdam-oost. In den beginne werd er gespeeld dóór waar nu het bruisende Christiaan Huijgensplein zich bevindt. In 1911 werden er tribunes rond dat veld geplaatst en had Ajax zijn eigen stadion, met een capaciteit van ongeveer 10.000. De ontwikkeling van Ajax tot een topclub in den lande maakte dat stadion te klein. Al aan het eind van de jaren twintig drong Ajax bij de gemeente aan op nieuwe bouwgrond en in 1933 werd die aangeboden. Op de plek waar de oude hoeve Voorland stond weg te kwijnen kon Ajax gaan bouwen aan een nieuw stadion. Architekt Daan Roodenburg, zelf Ajax-lid, ontwierp het sta dion waarin Ajax zich tot op de dag van vandaag thuis voelt. De kosten van de bouw en de aanpassing van de infrastructuur be droegen drie ton. Op 21 april 1934 ging de eerste plaats de drassige bodem in en acht maanden later, op 9 december, werd het Ajax-stadion offi cieel geopend met de wedstrijd Ajax-Stade Franqais. Zes jaar gelegen vierde het stadion "De Meer" dus zijn vijftigste verjaardag. Vanzelfsprekend vonden er binnen die tijspanne ver anderingen en verbeteringen plaats. De belangrijkste waren in 1965 de overkapping van de Reynoldstribune (aan de overkant van de Eretribune), in 1968 de verwe zenlijking van het Ajax-restaurant, in 1971 de in gebruikname van de lichtinstallatie. In 1984 werden ook de beide staantribunes overkapt en een jaar later introduceerde Ajax een nieuw fenomeen in Nederland: de Skyboxen en het daar bij behorende restau rant. Hoe De Meer te bereiken is Het Ajax-stadion aan de Middenweg 401 in Amsterdam-oost is met het Openbaar Vervoer op verschillende manieren te bereiken. Vanaf het Centraal Station in het centrum van de hoofdstad rijdt Lijn 9, die haar eindhalte nog steeds heeft naast het Ajax- stadion. Van het Amstel Station, waar onder meer de lijnen 15 en 12 van het Gemeente Vervoerbedrijf hun eindhalte hebben en waar de beide metrolijnen stoppen, rijdt buslijn 8 in de richting van het Ajax-stadion. Vanaf de halte Kruislaan/Mid- denweg kan men Lijn 9 nemen of een wandeling van een mi nuut of tien naar het stadion maken. Ook vanaf het Amstel Station vertrekt bus 136 van Centraal Nederland, die vóór het stadion stopt. De bussen 120 en 126, die komen vanaf het Muiderpoortsta- tion, stoppen eveneens vóór het stadion De Meer terwijl Lijn 59 van het Gemeente Vervoerbedrijf haar dichtsbijzijnde halte heeft op de hoek van de Kruislaan en de Middenweg. De bus-tramlijnen die bij het Ajax-stadion stoppen zijn: Centraal Station - Middenweg v.v. 9 GVB Buitenveldert - Muiderpoortstation v.v. 8 GVB Bijlmermeer - Muiderpoortstation v.v. 59 GVB Muiderpoortstation - Utrecht v.v. 120 CN Muiderpoortstation - Mijdrecht v.v. 126 CN Amstel Station - Hilversum v.v. 136 CN Bezichtiging Ajax-stadion Het is voor groepen mogelijk om het Ajax-stadion te bezichti gen. Na afspraak kan men een rondleiding door het stadion krijgen, waarbij onder meer een bezoek wordt gebracht aan de katakomben, de bestuurskamer waar de belangrijkste tro feeën te bewonderen zijn, de persruimte, het spelershome, het krachtcentrum etc. Belangstellenden die in groepsverband (jeugdelftallen, schoolklassen, buurtverenigingen) zo'n rondleiding willen meemaken kunnen zich wenden tot de Ajax-administratie, tel. 020 - 94 65 15. N 1 X f »unqt*t*PloutC»u 0 0 O eretribune 0 0 middenweg 37

Presentatiegids (1987-2013) | 1990 | | pagina 39