AJAX-PRESTÊGE VMAR MAKEN voorwoord technisch direkteur Toen ik op de derde juli het Ajax-terrein opkwam voor de eerste echte werkdag was het alsof ik er niet was wegge weest. Dat klinkt overdreven maar het is toch echt zo. Na tuurlijk, er zijn andere spelers in vergelijking met de tijd dat ik eerder aktief was in De Meer, maar wat betreft de sfeer is Ajax toch gewoon Ajax. Ik wist de weg nog, dat zegt genoeg. Het is vanzelfsprekend dat het van de ene op de andere dag omschakelen van werkkring toch wat aanpassing vergt. Niet dat clubs als Ajax en Real Madrid wat betreft hun doelstel lingen veel verschillen. Ze claimen allebei een plaats aan de top. De verschillen liggen 'm meer in de totaal andere samenstel ling van de spelersgroepen. In Spanje had ik te maken met een gelouterde, door de wol geverfde selektie. Bij Ajax zitten veel jonge frisse talenten die nog een hele karrière voor de boeg hebben. In die konstatering zit absoluut geen waarde-oordeel. Beide situaties hebben hun eigen uitdaging, hun eigen charme, hun eigen voordelen. Wat Ajax als club zo bijzonder en daardoor aantrekkelijk maakt, is het simpele feit dat het tot de groten van Europa behoort. Dat prestige, die uitstraling is historisch gegroeid. Die historische basis moet in de komende jaren weer onder bouwd worden met resultaten. De grote naam van de club moet daadwerkelijk waar gemaakt worden. Dat te bereiken, bij te blijven bij de Europese top, is de eer ste grote uitdaging. Dat is ook het streven dat het bestuur zich ten doel heeft gesteld en waar ik me helemaal in kan vinden. Het is niet de bedoeling dat één en ander geforceerd gestal te krijgt. Dat kan ook niet van de ene dag op de andere maar er wordt gewerkt naar een blijvende situatie en die houdt in: regelmatige deelname aan het Europa Cup 1 - toernooi. Want dat is, hoe je het ook wendt of keert het meest aansprekende toernooi. Het toernooi van de Kampioenen. Om zover te komen moet je natuurlijk wél de titel pakken. En dat is, nogmaals zonder geforceerdheid, het uitgangspunt. Wanneer we het daarover hebben denkt iedereen meteen aan de konkurrentie met PSV. Wat dat betreft is het in elk land hetzelfde: het zijn nooit de onderlinge wedstrijden die beslissen wie er landskampioen wordt. Het beste bewijs ligt wat dat betreft in het afgelopen seizoen. Ajax wint twee keer van PSV, maar eindigt op drie punten achterstand. De kampioen is de ploeg die over de hele rit de minste fou ten maakt. Het gaat er dus om regelmaat in de ploeg te brengen en dat vereist een specifieke mentaliteit, een speciaal fanatisme ook, van de spelers. Het is van het grootste belang dat de spelers zich die mentaliteit, die professionaliteit, eigen maken. Ik zei al eerder, Ajax heeft veel jonge, kwalitatief uitstekende - maar betrekkelijk onervaren voetballers in de selektie. Alle maal gretig en ambitieus maar, en dat is de jeugd eigen, wat wispelturig. Het is zaak dat er uit te halen en waarom zou dat niet lukken? Pakken we de regelmaat en de juiste mentaliteit op, dan zit dat richtpunt, zo snel mogelijk naar de eerste plek, er in. Zo dat Ajax het historisch prestige wóar kan maken. Leo Beenhakker

Presentatiegids (1987-2013) | 1989 | | pagina 9