Aiacieden in Oranje ajacieden in oranje Ajax is de meest gelauwerde club van Nederland en dat uit zich niet alleen in de vele landstitels, bekertriomfen en Europese successen die het in de loop der jaren heeft behaald. De room van de Ajax-klasse manifesteerde zich natuurlijk ook in het Nederlands Elftal. Ajax is de club die de meeste voetballers voor de nationale ploeg leverde. Van de allereerste Ajacied die het Oranje-shirt droeg, Gé Fortgens, tot aan de voorlopig laatste-, Rob Witschge, zijn dat er maar liefst 78. Op de onderstaande lijst staan al die 78 Ajacieden vermeld. Daarbij moet worden opgemerkt dat alleen de wedstrijden die als Ajacieden in Oranje werden gespeeld zijn vermeld. Uiteraard speelden vele van de bovenstaande spelers ook in andere dienst in het Nederlands Elftal. Die wedstrijden staan tussen haakjes achter het aantal wedstrijden en doelpunten vermeld. De data gemerkt met een zijn de data die betrekking hebben op Ajax. Voor- of nadien werd ook als niet-Ajacied in Oranje gespeeld. De cijfers hebben alleen betrekking op wedstrijden die door de KNVB als officiële interlands worden erkend. Dat betekent dat een aantal wedstrijden die in de tijd van het amateurvoetbal werden gespeeld tegen buitenlandse profclubs of Engeland - B. buiten beschouwing zijn gelaten. De enige Ajacied die daardoor "buiten de boot" valt, is Piet Strijbosch. Die stond op 14 september 1930 in een onofficiële wedstrijd tegen de Belgen opgesteld. In deze categorie hoort ook de "bom-wedstrijd" van 28 oktober 1987 ongeldig verklaard en ook door de KNVB als niet gespeeld beschouwd. In dit EK-kwalificatieduel speelden de Ajacieden Spelbos, Arnold Mühren, Van 't Schip en Bosman én de ex-Ajacieden Vanenburg, Silooy en Ronald Koeman. Bovendien scoorde Bosman vijf keer en Van 't Schip en Spelbos ieder één keer. De 73 keer dat Ruud Krol als Ajacied in het Nederlands Elftal speelde zal niet snel geëvenaard worden. Als speler van Vancouver Whitecaps en Na- poli voegde Krol nog eens twaalf interlands aan zijn Ajax-totaal toe en dat maakte hem met afstand Neerlands recordinternational. Gerard (Gé) Fortgens was de eerste Ajacied die de eer te beurt viel zijn club te vertegenwoordi gen in het Nederlands Elftal. De op 10 juli 1887 geboren Fortgens (overleden op 4 mei 1957) debuteerde op 19 maart 1911 in Oranje in de wedstrijd België-Nederland. In Antwerpen ver sloeg het Nederlands Elftal de zuiderburen met 5-1Een kleine anderhalfjaar later, na acht wed strijden, besloot Gé Fortgens zijn internationale loopbaan tijdens de Olympische Spelen van Stockholm. Denemarken-Nederland (4-1) was Fortgens' laatste wedstrijd in het Oranje-shirt op 2 juli 1912. Op deze foto uit de - zeer - oude doos (het Ajax- elftal uit 1911) zien we Gé Fortgens als zevende van links poseren. Met negentien treffers is Johan Cruijff met afstand de meest doeltreffende Ajacied in Oranje. In totaal kwam Cruijff tot 33 doelpunten en daarmee bleef hij net één doelpunt achter Oranje-topscorer Faas Wilkes. Door wat verwikkelingen in het begin van zijn internationale loopbaan bleef Johan bij het, voor een speler van zijn klasse bescheiden, aantal van 48 interlands.

Presentatiegids (1987-2013) | 1989 | | pagina 57