EEN HONGAAR VOOR AJAX Een zeer redelijk begin van het eerste seizoen werd gevolgd door een klein drama voor Sonny. In een Bekerwedstrijd kwam hij onzacht in botsing met clubgenoot Krimau en een zware oogblessure ontnam Silooy de kans om met Oranje op het EK triomfen te vieren. Na hersteld te zijn maakte Sonny Silooy een ronduit slecht seizoen met Matra Racing door. De ambitieuze plannen van eigenaar-president Legardère werden doorkruist en hij be sloot zijn speeltuig uit handen te geven. Dat gaf de spelers de gelegenheid naar andere werkgevers uit te zien. Silooy had al eerder te kennen gegeven graag naar Neder land terug te keren. Vooral ook om zijn verloren positie in Oranje te kunnen heroveren. 'Ik was echt heel erg blij toen Ajax me benaderde. Dat was al in oktober van het vorig jaar en de aanbieding was zoda nig dat ik daar meteen voor koos. Ajax is altijd al m'n cluppie geweest, er is voor mij maar één club en dat is Ajax. Dat geldt niet alleen voor mij. Je ziet zo veel spelers die in De Meer hebben gespeeld en er graag terug komen. Er is bij Ajax altijd een apart voetbalsfeertje. Toch wil ik niet zeggen dat ik spijt van mijn transfer naar Ra cing heb gehad. Als je alles vooraf weet is het makkelijk en toen maakte ik een bewuste keus met de bedoeling er het beste van te maken. Het verschil tussen het Franse en Nederlandse voetbal zie je al op de training. Van felheid en fanatisme zijn ze daar niet gediend. Het gaat er een stuk rustiger en dat zie je in de wedstrijd weer terug. Door die blessure aan mijn oog en daarna door de slechte vorm van het elftal ben ik mijn vaste plaats in Oranje kwijtgeraakt. Het Nederlands Elftal. Ja, dat was ook één van de redenen waarom ik gelukkig was met Ajax. Mijn doel is weer een plek in Oranje te veroveren. En dat kan alleen wanneer ik-bij Ajax goed presteer.' Vandaar dat het voor Sonny Silooy en zijn vele supporters een enorme klap was dat de sympathieke verdediger al ge blesseerd raakte nog voor dat het seizoen goed en wel is begonnen. Ook langs deze weg wensen wij Sonny veel sterkte en een spoedig herstel. In de afgelopen maanden voerde Ajax een ware speur- en rooftocht uit langs de Europese velden. Doel van die missie was het vinden van een geschikte man die de "vacature Pettersson" zou kunnen opvullen. Een spitsspeler dus, die paste in het Ajax-stramien. Vele namen passeerden de revue, maar uiteindelijk, na dege lijke beschouwingen, viel de keus op PAL FISCHER, aan valsleider en topschutter van het Hongaarse Ferencvaros. Nog wat onwennig presenteerde Pal Fischer zich op 3 juli j.l. tijdens de persfoto-dag. De taalbarrières en de nieuwe omgeving deden hem wat bescheiden op de achtergrond staan, al was er van de kant van de pers natuurlijk veel belangstelling voor de nieuwe Ajax-telg. Daags na de drukke persdag was er wat meer tijd om met Pal Fischer van gedachten te wisselen. Pal (dus niet, zoals abusievelijk in veel kranten te lezen stond "Paul") Fischer werd op 29 januari 1966 in het kleine plaatsje Pillisszanto, een kilometer of twintig van de hoofd stad Boedapest, geboren. Als twaalfjarige sloot Pal zich aan bij Honved Boedapest om vier jaar later over te gaan naar het populairdere Ferencvaros. Ferencvaros is wat betreft speelstijl en karakter het meest te vergelijken met Ajax. In Hongarije is Ferencvaros verreweg de meest populaire club en ook Ferencvaros heeft een naam op het gebied van opleiden en jong talent. Voordat Pal Fischer verrast werd door de belangstelling van Ajax kwam hij in een honderdtal kompetitiewedstrijden voor Ferencvaros uit en in die wedstrijden kwam hij tot 43 treffers. Na in het Hongaarse UEFA-team, Jong Hongarije en het Olympisch Elftal voor zijn land te zijn uitgekomen debuteer de Pal Fischer niet zo lang geleden in het Hongaarse natio nale elftal. Dat gebeurde in de uitwedstrijd tegen Griekenland, een wedstrijd die niet te positief verliep. Hongarije verloor in Athene met 3-0. Inmiddels heeft Fischer nog eens drie inter lands aan zijn totaal toegevoegd en maakt hij deel uit van de nationale selektie die met Spanje, Ierland, Malta en Noord Ierland strijdt voor een plaats op het wereldkampioenschap 1990. Pal Fischer, die de laatste twee jaar trainde onder de vroege re Hongaarse sterspeler Florian Albert, was aangenaam verrast toen Ajax naar hem informeerde. "Ajax heeft bij ons in Hongarije een grote naam," vertelt Pal, "en voor mij persoonlijk was het altijd een favoriete club. Dat Ajax zo populair is komt niet alleen door de resultaten van het Nederlandse voetbal tussen 1970 en 1978, zeg maar de tijd van Johan Cruijff. In Hongarije ontvangen we ook Super Channel en via die televisiezender zien we regelmatig beelden uit Nederland. Daardoor weer ik ook hoe Ajax speelt." Belangrijk is voor ons te weten wat voor speler Pal Fischer is. Hij zegt daarover: "Ik heb ook wel eens als rechterspits gespeeld, ik ben overigens van nature rechtsbenig, maar het best voel ik me thuis in het centrum van de aanval. Ik hou van technisch voetbal, van kombinaties, één-twee's, maar als het moet kan ik ook puur als aanspeelpunt diep in de spits voetballen. Bij ons in Hongarije wordt er meestal met twee spitsen gespeeld. Ik weet dat dat bij Ajax anders is, dat Ajax vaak met twee pure buitenspelers voetbalt. Op zich is dat nieuw maar het lijkt me makkelijk aanpassen aan die aanval lende speelwijze." Getrouw de Hongaarse voetbalschool, die altijd technisch sterke en fantasierijke voetballers voortbracht, is ook Pal Fischer een voetballer die het naast schot- en kopkracht van techniek moet hebben. Wat dat betreft zal Pal weinig problemen hebben met het spel dat in De Meer gespeeld wordt.

Presentatiegids (1987-2013) | 1989 | | pagina 23