REALITEIT voorwoord trainer coach Ajax is een verslaving. Heb je er eenmaal van geproefd dan bestaat er niets mooiers meer. Die verslaving bemerk te ik toen Ajax mij polste om het trainersschap in De Meer op mij te nemen. Ajax betekent voor mij het mooie in voet bal: kwaliteit, durf, fantasie, ambitie en avontuur. Dat zijn historisch gegroeide elementen, die het karakter van de club bepalen. Elementen die het Ajax-voetbal zo aantrekkelijk maken, zowel voor het publiek als voor de di- rekt betrokkenen. De verwachtingen van het Ajax-publiek zijn altijd hoog gespannen. Ook dat hoort bij Ajax en ook dat is een juiste instelling. Hoewel Ajax in de afgelopen maanden een enorm stuk kwaliteit is kwijtgeraakt, ben ik van mening dat er met de huidige selektie Ajax-waardige prestaties kunnen worden neergelegd. Natuurlijk mag de realiteit daarbij niet uit het oog worden verloren. Je kan geen ijzer met handen breken en er zal enorm hard gewerkt moeten worden om tot een hechte eenheid te komen. De diverse nieuwe spelers moeten zich aanpassen aan de specifieke Ajax-stijl terwijl er ook van de oudere Ajacieden een aanpassing aan de nieuwe situatie wordt gevraagd. Heel belangrijk is wat dat betreft het herstellen van de am biance in de spelersgroep. Ajax moet zowel binnen- als buiten de lijnen kollektief sterk zijn. De faktor tijd is daarbij heilig en ik kom weer terug op het begrip realiteit. Een vrij wel nieuw elftal, met voetballers met kwaliteiten die zoveel verschillen van de spelers die de afgelopen jaren De Meer verlieten, kan er niet als bij toverslag staan. Daar is op bouw, samenwerking en geduld voor nodig. Om tot een nieuw, beter Ajax te komen moet er doelbewust een een heid gesmeed worden. Dat moet gebeuren op grond van hard werken en veel pra ten, terwijl het zo belangrijke zelfvertrouwen gekreëerd moet worden door de resultaten. Ik heb de overtuiging dat in het voetbal het systeem onder geschikt is aan de kwaliteiten van de spelers. Niet anders om want dan kom je tot een geforceerde speelwijze waarin fantasie en improvisatievermogen geen kans krijgen. Het is onzin om te eisen dat Ajax hetzelfde voetbal speelt als het elftal dat met spelers als Van Basten, Bosman, Rijkaard, Boeve, Silooy, Spelbos en De Wit. Alleen al omdat de kwaliteiten van de huidige spelersgroep verschillen. Ajax zal realistisch, naar de mogelijkheden moeten voetbal len. Dat betekent allerminst dat er minder aanvallend zal worden gespeeld. Zou je dat doen, dan tast je de ziel van Ajax aan. Het betekent wel dat, om het zelfvertrouwen te verkrijgen, er vanuit een zekerheid moet worden gespeeld. Wanneer bovendien de basiswaarde in de sport, strijd, aanwezig is, dan ben je met de ploeg op de goede weg. In de periode dat ik bij Ajax aan het werk ben, heb ik ge merkt dat het bewustzijn dat er gestreden moet worden, aanwezig is. Dat sterkt mijn overtuiging dat Ajax, met ge duld en beleid, dit seizoen aan de verwachtingen zal vol doen, als schakel naar de toekomst. Kurt Under trainer-coach 7

Presentatiegids (1987-2013) | 1988 | | pagina 9