MARK VERKUIJL WIM JONK I de aanwinsten Geen aanpassingsproblemen Een Volendammer verrassing ties, klom via zijn eerste club, het bescheiden Vasteras, en het al meer aansprekende IFK Norrköping op naar IFK Gö- teborg, de absolute grootmacht van het Zweedse voetbal. In 1983 debuteerde Stefan in de nationale ploeg van Zwe den en, zoals gezegd, ook aan de kwalificatie van het Zweedse Olympisch Elftal droeg hij zijn steentje bij. Nu gaat de 25-jarige spits zich voor Ajax inspannen en dat doet hij met een ongebreideld enthousiasme. "Ik ben er van overtuigd dat ik op het juiste moment naar Ajax ben gekomen", zegt Pettersson,"van Peter Larsson weet ik dat Ajax een uitstekende, goed geleidde club is, wat betreft ka rakter enigszins te vergelijken met IFK Göteborg. Dat sterkt me in mijn optimisme dat ik me bij Ajax moet kunnen waar maken." Wie Mark VerkuijI in de eerste -zware- trainingsweken tus sen de Ajacieden heeft zien rondlopen, zal niet de indruk gehad hebben dat hij tot de nieuwelingen binnen de selek- tie behoorde. Zó vanzelfsprekend manifesteerde de 24- jarige Utrechter zich, dat het was alsof hij al jarenlang Aja- cied was. Dat sterkt de overtuiging dat Mark een speler is die bij de club past. Niet alleen op voetbaltechnisch gebied maar ook kwa karakter. Toen Mark VerkuijI als tiener door brak in het eerste elftal van FC Utrecht, straalde de flair ook van hem af en het verwonderde niemand dat drie sei zoenen geleden FC Groningen de pittige linkerverdediger inlijfde. Ondanks de grote ambities van de Groningers be leefde Mark geen echte sportieve hoogtepunten in het Oosterpark. FC Groningen moest het afgelopen seizoen zelfs knokken tegen degradatie maar wist wèl via een on gelooflijke eindspurt de nakompetitie te winnen waardoor de Groningers nota bene wederom Europa Cupvoetbal be reikten. Europa Cupvoetbal (in dit geval UEFA-Cupvoetbal) is er voor Mark bij Ajax natuurlijk ook weggelegd en de tanige linksachter zal zich ook op internationaal niveau dus blijven ontwikkelen. Internationale ervaring deed Mark VerkuijI ook in diverse vertegenwoordigende elftallen op. Vorig jaar was dat voor namelijk de Olympische selektie en wanneer Marks' talent zich in hetzelfde tempo als de afgelopen jaren zal blijven ontplooien, zal ongetwijfeld ook de poort naar het "echte" Oranje voor hem openzwaaien. Eerst gaat VerkuijI zich bij Ajax in "the picture" spelen als de scherp tacklende en graag ten aanvallende linksachter. Na de opmerkelijke aankopen die Ajax aan het eind van vorig seizoen deed, kwam de overgang van Volendammer Wim Jonk naar de Amsterdamse topclub er in de pers een beetje bekaaid van af. De transfers van Stefan Pettersson, Mark VerkuijI, Hans Werdekker en Ron Willems hadden al le aandacht gekregen, maar de wat later tot stand geko men overeenkomst tussen het spichtige talent uit het Zui derzeedorp en Ajax bracht veel minder pennen in beroe ring. Ook vanwege die relatief mindere aandacht behoeft Wim Jonk een goede introduktie. De op 12 oktober 1966 geboren Wim Jonk speelde zich het afgelopen seizoen niet zo in de picture en daarom ook kwam zijn stap naar Ajax voor velen als een verrassing. Maar zij die de aanvaller al wat langer volgen zullen niet van een verrassing spreken. Jonk manifesteerde zich in het laatste Volendammer promotiejaar (seizoen 1986-1987) als een autenthiek Volendams talent. Wat naast een goede basistechniek vooral opviel was zijn doelgerichtheid. Die onderstreepte hij door met 23 goals de topscorer van Vo- lendam in de eerste divisie te worden. Een vervolg in de Eredivisie was er niet. Dat kwam vooral door een blessure die Jonk parten speelde, aan het talent lag het niet. Een man die Jonk goed kent is oud-Ajacied Gerrie Mühren, assistent-trainer bij Volendam. Hij zegt over Wim Jonk:"lk geloof in die jongen. Hij is nuchter, technisch goed en, wat mij heel erg aanspreekt, hij ziet het spel. Ik ben er van overtuigd dat Ajax met Wim Jonk een uitstekende speler heeft aangekocht. Hij heeft alles om het te kunnen redden op het hoogste niveau, niet in de laatste plaats omdat het een jongen is die er alles voor over heeft." Met deze referentie van Gerrie Mühren op zak moet Wim Jonk zich sterk voelen. Het publiek zal zijn kwaliteiten dit seizoen beslist leren kennen. De kersverse Ajacieden Wim Jonk, Ron Willems, Hans Werdekker, Stefan Pettersson en Mark VerkuijI poseren, van links naar rechts, met trainer-coach Kurt Linder. Met dit quintet versterkte Ajax zich in elke linie.

Presentatiegids (1987-2013) | 1988 | | pagina 25