OOK VOOR HET PUBLIEK EEN HOOFDROL voorwoord fohan cruifff Wat mij, terugkijkend op het afgelopen seizoen, het meeste plezier doet is de bevestiging van mijn overtuiging dat succes te bereiken is met mooi, aanvallend voetbal. Ik heb daar altijd in geloofd en Ajax heeft bewezen dat het kan. En dat, terwijl de (inter-)nationale tendens juist lag op steeds defensiever manier van voetballen. Gelukkig zijn er met ons nog een aantal andere clubs de aanvallende weg ingeslagen. Ik denk daarbij aan bijvoorbeeld PEC Zwolle en VVV. Ook zij zorgden het vorig jaar voor fris en aantrekkelijk voetbal zonder dat, ieder op hun eigen niveau, de resultaten uitbleven. Het is te hopen dat die tendens doorzet want daardoor wordt het voetbal voor iedereen weer veel leuker. Een ander pluspunt, naast de aansprekende successen, is dat er weer veel jonge voetballers zijn doorgestroomd naar het eerste elftal. Nu is dat bij Ajax wel een gewoonte maar de winst lag vooral in het feit dat die onervaren spelers erg lang en op topniveau hebben moeten presteren, ze moesten écht aan de bak. Verder is er een goede basis gelegd voor wat betreft het plichtsbesef en de speldiscipline. De professionalisering is vergroot. Het probleem wat nu de kop op kan steken is dat na de euforie van het succes, om het zo maar te zeggen, er een bepaalde verslapping kan optreden, die moet zonodig snel onderkend worden. Je weet dat dat kan gebeuren en daarom zullen vanaf het begin vreselijk goed moeten opletten. De spelers weten dat ook. De eerste de beste die laat merken dat hij de weelde niet aankan en naast zijn schoenen gaat lopen wordt direkt gecorrigeerd. De nieuwe aankopen Over de nieuwe aankopen kan ik alleen maar tevreden zijn. Hennie Meijer, Jan S0rensen en Frank Stapleton maken de selektie nog strijdbaarder. De faktor 'ervaring' is daarbij erg belangrijk, vooral natuurlijk wat de laatste twee betreft. Jan Sprensen is een linkermiddenvelder en die zijn dun gezaaid in Nederland. Technisch heeft Jan grote kwaliteiten, hij zal alleen aan het hogere Ajax-tempo moeten wennen maar gezien zijn kwaliteiten zal dat geen probleem zijn. Frank Stapleton is een keer of zestig international en speelde jarenlang voor niet de eerste de beste topclubs in Engeland. Daar hoeft dus weinig aan toegevoegd worden. Uiteraard zal Frank zich wat moeten aanpassen aan ons voetbal maar over zijn voetbalkwaliteiten hoeven we ons niet ongerust te maken. Ik reken er op dat hij vooral in de topwedstrijden zijn waarde als spits zal bewijzen. Na het vertrek vertrek van Marco van Basten was het aantrekken van een extra spits noodzakelijk, ook met het oog gericht op de toekomst. Hennie Meijer maakt de selektie niet alleen in de breedte sterker maar hij is een speler die veel meer kan dan hij de afgelopen jaren heeft laten zien. Zijn opgaande lijn zal hij bij Ajax zeker kunnen doorzetten. Hennie Meijer heeft veel mogelijkheden en hij zal alleen maar beter worden. Weer sterker Het is een terugkerend verhaal maar ik ben er zeker van dat Ajax wéér sterker is geworden. Sterk genoeg om op drie fronten aan de slag te gaan. We hebben een fantastisch jaar achter de rug en op een herhaling van alle triomfen mag je natuurlijk niet rekenen maar wél hopen. Halen we nog eens twee van de drie hoofdprijzen binnen dan zou dat formidabel zijn. Welke van de hoofdprijzen dat zouden zijn is van minder belang. Wel belangrijk is dat we minder punten weggeven dan vorig jaar. De eerste helft van het seizoen lukte dat goed maar in het tweede gedeelte lieten we teveel punten liggen. Dat kwam ook omdat de jonge ploeg te maken kreeg met een onwaarschijnlijk zwaar programma en een aantal zware blessures. Rol van het publiek Dit seizoen kan ik het publiek verzekeren van opnieuw aantrekkelijke wedstrijden met écht Ajax-voetbal. De spelers hebben weer wat extra ervaring in hun bagage en dat zal leiden tot nog meer stabiliteit en minder fouten. Topvoetbal wordt er in De Meer al jaren gespeeld maar het is wel eens teleurstellend dat veel voetballiefhebbers dat niet goed beseffen. De internationale successen hebben bewezen dat Ajax bij de Europese top hoort en dat verdient een grote publieke belangstelling. Ik geloof dat de mensen er nu van overtuigd zijn dat ze zich de kans op topvoetbal niet mogen laten ontglippen. De toeschouwers zijn toch de basis van het betaalde voetbal en willen we, met alle buitenlandse concurrentie, dat topvoetbal met een hoge amusementswaarde in De Meer blijven bieden dan is een grote publieke belangstelling noodzakelijk. Hoe meer publiek, hoe langer we de topvoetbal Iers in eigen gelederen kunnen houden. Nogmaals, spektakel en voetbalamusement zal er altijd zijn in De Meer. Ook dit jaar weer met aansprekende successen. Ajax is er klaar voor! Johan Cruijff

Presentatiegids (1987-2013) | 1987 | | pagina 7