nieuwe gezichten in de meer HENNIE MEIJER THUIS IN DE MEER FRANK STAPLETON HUNKERT NAAR EUROPEES VOETBAL 'Happy with Ajax' Hij heeft wat Net zo explosief als zijn dodelijke schot en zijn verbluffende versnelling ontwikkelde zich de voetballoopbaan van Hennie Meijer. Een aparte voetballer, dat is-ie met recht, de Amsterdamse spits die via een ruime omweg in De Meer terecht kwam. Een aparte voetballer, niet alleen doorzijn speelstijl binnen de lijnen maar evenzeer door zijn opmerkelijke 'geschiedenis'. Want zo vaak gebeurt het niet dat een jongen die pas op zestienjarige leeftijd de bekoringen van de bal ontdekt zich in recordtijd manifesteert als een gouden talent. Op Hennie Meijer is dat wél van toepassing. De op 17 februari 1962 in Paramaribo geboren aanvaller raakte tot zijn zestiende geen bal, laat staan dat hij enige passieve passie toonde voor het spel en dat, terwijl Ajax, de club die zoveel leeftijdgenoten in de ban hield, op loopafstand van het ouderlijke huis verwijderd was. Nu draagt Hennie met trots het witte shirt met de rode baan en lonkt naar het Europese strijdtoneel, voetbaljaren in te halen dus er is geen tijd te verliezen. Plezier en ambitie 'Ik had het voetballen waarschijnlijk gewoon in me', vertelt Hennie Meijer met een twinkelende, ontwapenende oogopslag die zowel plezier als ambitie verraadt. 'Voordat ik me bij de amateurclub ZPC aanmeldde had ik trouwens twee jaar in Boxtel, bij Breda, gewoond en daar had ik simpelweg niet de juiste vrienden. Terug in Amsterdam kwam ik in een andere omgeving en daar stond voetbal wél centraal. Mijn vrienden maakten de voetballiefde bij me los en geleidelijk aan kreeg ik meer en meer belangstelling. Bij ZPC ging het lekker en ik raakte bezeten. Ik speelde in de A-junioren maar ik was groot en sterk voor mijn leeftijd en al snel kwam ik in het eerste elftal terecht. Toch was ik me nog niet bewust van mijn mogelijkheden. Dat kwam pas toen ik, toen ik een jaar of 18-19 was overging naar DJK, toen begon het te leven dat ik wel wat in mijn mars had. Ik scoorde veel en daardoor haalde je de kranten, je kwam een beetje in de publiciteit. De sfeer bij DJK was fantastisch. Ik had er veel vrienden en iedere training beleefde ik met veel plezier. Vaak trainde ik eerst met de selektie om daarna met het Surinaamse elftal van DJK er nog een training bovenop te doen. Niet in de eerste plaats om me te verbeteren maar gewoon, voor de lol'. Het 'fenomeen' Hennie Meijer werd al snel in Amsterdam en omstreken bekend. Ook Ajax kreeg de razendsnelle en met beide benen gemakkelijk scorende Meijer in het vizier. Het kwam zelfs tot een proeftraining in De Meer. Hennie Meijer daarover: 'Ik heb toen een kleine week meegetraind maar dat was onder de slechtste omstandigheden. Het trainingsveld was kompleet ondergelopen en meestal trainden we in de zaal. Ajax ging niet door maar er werd me gezegd dat ze me in de gaten zouden blijven houden'. Professional Wie weet was de stap van het gemoedelijke DJK naar de superprofessionele sferen van Ajax wel teveel van het goede geweest. Feit is dat Hennie Meijer zich in het smetteloze wit van Telstar hees en daar in Velsen viel de omschakeling van amateur naar semi-prof reuze mee. 'Ik heb het er geweldig getroffen', blikt Hennie terug, 'Telstar had een uitstekende spelersgroep. Het was een goed tussenstation en daarbij draaide ik lekker. Met 19 goals werd ik Telstars topscorer'. Eén jaar Telstar was genoeg om Meijers naam van een zekere glans te voorzien. Aan de hand van zijn zaakwaarnemer Conrad verhuisde Hennie zijn talenten naar Volendam. Een promotie want Volendam was ook toen Eredivisionist. Hoewel Meijer zelf de negen Volendam-doelpunten te weinig vond was er na dat Ere-divisie-seizoen weer erkenning. Roda JC de subtopper uit Kerkrade schatte de mogelijkheden van Hennie Meijer op juiste waarde en lijfde hem in. 'De overgang naar Roda JC kwam onverwacht, ik had er op gerekend om nog een jaartje bij Volendam te blijven maar over het aanbod van Roda hoefde ik natuurlijk niet lang na te denken, het betekende toch weer een sportieve promotie, 'vertelt Hennie Meijer, 'Roda JC had een goed elftal met onder anderen Edwin Gorter en René Hofman als goed ingespeelde aanvallers. Ik speelde meer dan 'verwacht' zo'n twintig wedstrijden en ik leerde veel. Er werd intensiever getraind, beter gekombineerd en er heerste een professionelere sfeer. Het afgelopen seizoen heb ik veel gehad aan de opvang van trainer Rob Baan, hij gaf me enorm veel vertrouwen'. Dat was te merken want Hennie Meijer speelde een machtig seizoen voor Roda JC. Een seizoen waarin hij niet alleen door zijn vele doelpunten opviel maar ook door zijn kombinatievermogen en zijn opofferingsgezindheid. Hennie Meijer is weer 'thuis' en de Amsterdamse aanhang zal zich ongetwijfeld regelmatig kunnen verlekkeren aan de explosieve demarrages en de koelbloedige afmakerskwaliteiten van de donkere spits die nog lang niet is uitgeleerd. In Dublin werd hij geboren en in Dublin leerde hij de eerste geheimen van de bal te ontdekken maar als zovele Ierse voetballers speelde Frank Stapleton nooit voor een Ierse club. Hij was pas zestien jaar toen een scout van het Londense Arsenal de jonge Frank, al voetballend voor zijn schoolelftal, in het vizier kreeg. Na rijp familie-beraad werd besloten dat Frank Stapleton als 'apprentice', leerling-speler, zou verhuizen naar het beroemde Highbury, het stadion van Arsenal. En na een leerzaam jaar waarin vele schoenen van de gearriveerde profs werden gepoetst kwam het grote ogenblik: het debuut voor de Gunners. 'Dat was in de thuiswedstrijd tegen Stoke City', herinnert Frank Stapleton zich 'en in dat elftal van Arsenal speelden toenmalige sterren als Alan Ball, PeterSimpson, Pat Rice en in de spits speeld Malcolm 'Supermac' McDonald'. Het was het begin van een mooie karrière in de Engelse eerste divisie, een karrière die veel hoogtepunten kende. Met name de vijf Cup-Finals, drie met Arsenal en twee met Manchester United, waarvan er drie werden gewonnen, staan op de erelijst van Frank Stapleton. Een nationale titel zat erechter nooit in, ondanks de ambities die zowel Arsenal als Manchester United ondubbelzinnig in die richting hadden. De tijd is gekomen om die leemte te vullen en waar kan Stapleton dat beter doen dan bij Ajax.

Presentatiegids (1987-2013) | 1987 | | pagina 25