DE NIEUWE AJACIEDEN nieuwe gezichten in de meer JAN S0RENSEN ZET AJAX' DEENSE TRADITIE VOORT Het heeft een paar jaar geduurd maar Ajax heeft weereen Deen in degelederen. Na Tom S0ndergaard, Frank Arnesen, S0ren Lerby, Henning Jensen, Steen Ziegler, Jesper Olsen en Jan Mplby maakt dit jaar Jan Sprensen zijn opwachting in De Meer, daarbij een traditie herstellend. In Nederland kennen we Jan Sorensen natuurlijk van zijn verblijf bij achtereenvolgens FC Twente, Feyenoord en, het laatste jaar, Excelsior. Iets verder terug in het verleden liggen zijn 'gouden' jaren bij Club Brugge, de Belgische voetbaltrots waarmee S0rensen in 1978 de finale van de Europa Cuptoernooi voor Landskampioenen bereikte. In Londen werd met 1 -0 van Liverpool verloren. Jan S0rensen werd op 14 mei 1955 in de Kopenhaagse voorstad Herlew geboren en speelde vanaf zijn zevende jaar voor de plaatselijke club van dezelfde naam. Als twaalfjarige jochie maakte hij de overstap naar Glostrup dat wat meer aanzien had. Voor die club debuteerde hij op zestienjarige leeftijd in het eerste elftal. Glostrup speelde toen in de derde divisie maar twee jaar na Jan's eerste optreden promoveerde Glostrup naar de tweede divisie. Jan Sprensen manifesteerde zich als een linksbuiten met grote mogelijkheden en op zijn 21e jaar maakte hij de stap naar de eerste divisieclub FREM Kopenhagen. Dat deed een goede zaak, al speelde Sprensen maar elf wedstrijden voor de roodblauwen. Een keur aan clubs, waaronder Hamburger SV, RWD Molenbeek en Vfb Stuttgart, joegen op de beloftevolle buitenspeler maar het was Club Brugge dat Sorensen in de armen sloeg. 'Ernst Happel was toen de trainer van Brugge', blikt Jan Sprensen terug,' en die had me nog nooit een bal zien trappen. Hij kocht me 'in de blind' op aanraden van mijn trainer, Rudy Strigiss.' Dat was in 1977 en Club Brugge vertegenwoordigde als landskampioen België in het Europa Cuptoernooi. Achtereenvolgens werden het Finse Kuopio, Panathinikos, Atlético de Madrid en Juventus verslagen eer het elftal van Happel de tanden stukbeet op titelverdediger Liverpool. In datzelfde jaar, 1978, werd Club Brugge weer kampioen maar een Europese herhaling zat er niet in. Wisla Krakow zorgde in de eerste ronde voor een verrassing. Nog één keer vierde Jan Sprensen met Club Brugge het landskampioenschap, in 1980. Het geeft een indruk van de ruime internationale ervaring die Ajax' nieuwe Deen met zich mee draagt. Zijn karrière als international is echter niet helemaal in overeenstemming met zijn grote kwaliteiten. Slechts elf wedstrijden speelde Jan voor de Deense ploeg. Maar na een conflict met de Pruisische trainer Sepp Piontek was het gedaan met zijn interland-karrière. 'Die zaak heeft voor mij afgedaan', zegt Sprensen maar de felle blik in de ogen verraadt dat het zaakje hem nog steeds niet lekker zit. 'Mede door de problemen met Piontek heb ik de naam 'lastig' te zijn. Ik vind niet dat ik lastig ben, wel eerlijk. Wanneer ik iets signaleer zeg ik dat ook maar het is altijd konstruktief bedoeld. Al met al heeft die kwestie met Piontek een groot deel van mijn internationale karrière kapotgemaakt. De laatste jaren heb ik het Europese voetbal erg gemist. De enige keer dat ik de afgelopen jaren Europa Cup-voetbal heb gespeeld was met Feyenoord tegen Sporting Lissabon. EuropaCup-voetbal is iets heel speciaals. Door de spanning en de ambiance lever je betere prestaties en ik zie dan ook reikhalzend uit naar het Europese seizoen met Ajax.' Voor velen kwam de aankoop van Jan Sprensen als een volslagen verrassing. Na bij Feyenord op een zijspoor te zijn beland leek zijn karrière aan afbouwen toe te zijn. Maar Sprensen zelf is het daar hartstochtelijk mee oneens. Sprensen'Ik was zelf het minst verrast. Kijk, bij Feyenoord zag Rinus Israel het bij voorbaat niet in me zitten. Ik ben een voetballer die je in zijn waarde moet laten en achteraf ben ik blij dat ik naar Excelsior ben gegaan want het mag vreemd klinken, daar heb ik me toch waargemaakt. Je kan het ze niet kwalijk nemen want Excelsior is maar een kleine club, maar de spelers daar zijn over het algemeen niet verder gekomen dan pagina vijf van het voetbalboek. Om daar konstant te presteren is absoluut niet makkelijk. Maar ik speelde een voortreffelijk seizoen en dat sterkte me in de overtuiging dat ik nog niet opgebrand was.' De gedreven bezetenheid van Jan Sprensen maakt duidelijk dat de creatieve Deen, die het best tot zijn recht komt vlak achter de aanval op het middenveld, dit seizoen nog eens flink in dezak wil blazen. Dat juist Europees kampioen Ajax zijn nieuwe club is zal hem prikkelen tot grootse daden. Het Ajax-publiek zal ongetwijfeld kunnen genieten van zijn in fraaie stijl verpakte technische en taktische oplossingen.

Presentatiegids (1987-2013) | 1987 | | pagina 23