De 'bekerflow' bestaat niet Winnaar speelt om Johan Cruijff Schaal De winnaar van de TOTO KNVB Beker verdient een startbewijs voor de 24e editie van de wedstrijd om de Johan Cruijff Schaal (zaterdag 28 juli 2019). De traditionele opening van het nieuwe seizoen wordt gespeeld tussen de landskampioen en de bekerwinnaar. Mocht Ajax de beker winnen én kampioen worden, dan speelt het de Johan Cruijff Schaal tegen nummer twee PSV. Bekerwinnaar naar derde voorronde Europa League Als Willem II de TOTO KNVB Beker wint, dan plaatst het zich voor de derde voorronde van de Europa League. Hier kan de club gaan strijden voor een ticket om in de groepsfase van de Europa League terecht te komen. Mocht Ajax de TOTO KNVB Beker winnen, dan gaat het ticket van de derde voorronde naar nummer drie Feyenoord. Het ticket van Feyenoord schuift dan weer door naar de nummer vier van de Eredivisie. De verliezend finalist houdt op basis van die prestatie niets over aan het behalen van de bekerfinale. Wel zou Willem II via de competitie nog een Europese ticket kunnen bemachtigen, de Tilburgers maken immers nog kans op de play-offs voor Europees voetbal. Ajax heeft op basis van de eerste of tweede plek in de Eredivisie al recht op Europees voetbal. Geen persconferentie na bekerfinale In overleg met de clubs vindt er na afloop van de bekerfinale geen persconferentie met de coaches plaats. Beide coaches staan media te woord in de mixed-zone. Adrie Koster in bekerfinales Adrie Koster haalde als trainer één keer eerder de bekerfinale. Als coach van Roda JC trof hij in 1992 Feyenoord. De Rotterdammers waren met 3-0 te sterk voor Roda JC. 27 jaar later mag Koster het met Willem II in de finale tegen Ajax opnieuw proberen. Erik ten Hag in bekerfinales De coach van Ajax speelde in zijn carrière één bekerfinale, met FC Twente won hij de beker in 2001 ten koste van PSV. De finale werd na strafschoppen gewonnen nadat de wedstrijd na verlenging in 0-0 was geeïndigd. Verder droeg Ten Hag in 2012 bij aan de bekerwinst van PSV, hoewel hij een maand voor de finale was ontslagen als assistent-trainer. Als hoofdtrainer van FC Utrecht verloor Ten Hag in 2016 de bekerfinale van Feyenoord. Onderlinge wedstrijden 2018/'19 Dit voetbalseizoen stonden Willem II en Ajax tweemaal tegenover elkaar in competitieverband. De eerste wedstrijd in november kwamen de Tilburgers op bezoek in Amsterdam. Het duel eindigde in een 2-0 zege voor Ajax door treffers van Kasper Dolberg en Frenkie de Jong. In april werd de terugwedstrijd Willem II - Ajax gespeeld. In Tilburg won Ajax met 1-4, dankzij doelpunten van Donny van de Beek, Freek Heerkens (e.d.), Joël Veltman en Hakim Ziyech. Alexander Isak trof doel voor Willem II. Goede competitieresultaten in de aanloop naar de TOTO KNVB Bekerfinale bieden geen enkele garantie op succes. In de afgelopen tien jaar ging de 'dennenappel' vier keer naar de formatie die in zijn laatste vijf officiële duels voor de finale slechtere resultaten behaalde dan de opponent. In 2011 was Ajax in de weken voorafgaand aan de eindstrijd niet te stuiten in de Eredivisie, maar toch ging het wat haperende FC Twente met de beker aan de haal. De afgelopen vier seizoenen wonnen met FC Groningen en Feyenoord, Vitesse en nog een keer Feyenoord juist de teams die in een betere flow zaten dan hun medefinalisten. Hoe zit het dit jaar met de vorm van de kanshebbers? Willem II won twee van de laatste vijf competitiewedstrijden (hoewel daar nederlagen tegen Ajax en PSV zaten), Ajax haalde uit de laatste vijf wedstrijden de volle buit. Bekergeschiedenis Willem II In de eerste bekerfinale die Willem II speelde, was het meteen raak. De Tilburgers boekten de grootste zege ooit in een bekerfinale. Groene Ster werd in 1944 met maar liefst 9-2 aan de kant gezet. De finale die daarop volgde, was ook positief voor Willem II. De Tricolores wonnen in 1963 met 3-0 van ADO Den Haag. Hierna volgde er zo'n veertig jaar later nog één finale voor Willem II. De eindstrijd van 2005 werd verloren van PSV. Willem II kan in haar vierde finale dus voor de derde keer de beker in de wacht slepen. 4

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2019 | | pagina 46