Tony Soprano Weg! Dat mooie tweedehandsboekwinkeltje in Delfshaven bestaat niet meer. Gebrek aan klandizie brak de eigenares se op. De mensen lezen niet meer, klaagde de vrouw. Het kwam voor dat de dagomzet exact één euro nul komma nul bedroeg. Zo was de zaak niet langer rendabel, besloot ze. Dag boekwinkel! Hoe kan dat nou, denk je wanneer je hoort, dat er sinds die stoeptegel over Feyenoord op ons neersmakte nog weer een ander boek over Feyenoord uitkwam (schrijver Bert Ne- derlof, veel input van Leo Beenhakker, kosten 29 euro 95) en dat de omslag van ook weer eens een nieuw boek over johan Cruijff vermeldt, dat het zijn eigen verhaal is. Naïef als een mens kan zijn vraagt hij zichzelf eerst nog af hoe het mogelijk kan zijn, dat een overledene zich vanuit het hiernamaals tot je richt. Omdat het moeilijk ophouden is wanneer je eenmaal bent begonnen te prakkiseren, blijft het maar doormalen daarboven in die kersenpit van je. Uit eindelijk kom je erachter, dat johan tot ons spreekt via zijn ghostwriter jaap de Groot. Een beetje een voorgekookt project dus. Maar wat we dankzij hem - of is het in dit geval hen? - eindelijk aan de weet zijn gekomen, is dat het hele Hiltrup-schandaal op één groot indianenverhaal berust. Het is volslagen uit de duim gezogen en het is helemaal nooit echt gebeurd - punt uit. Al die gasten die er jarenlang meewarig over hebben geschreven en geoordeeld zaten er met hun hele hebben en houwen naast. Vierkant naast. Zo, dat weten we dan weer! Om toch nog even op het opgedoekte boekwinketje in Delfs haven terug te komen - zouden daar geen mensen wonen die boeken lezen? Of bestellen mensen tegenwoordig nog alleen e-books online? Waarom bestaat er eigenlijk geen bevoegde instantie, die de vogels die achter boeken zitten als Gijp en zo, verplicht een piepklein winstpercentage af te dragen en het zodoende mogelijk wordt gemaakt dat er ook boeken blijven verschijnen die er echt iets toe doen. Het moet toch niet zo moeilijk zoiets dergelijks wettelijk voor elkaar te boksen?

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2016 | | pagina 26