SDDDTD ROTTEDDQM-flPC QJQX verslaan. In een prachtige wedstrijd was Ajax door een kromme vrije trap van Keizer vroeg op o-i gekomen, maar Hans Venneker bekroonde nog voor rust het Sparta-offensief met de gelijkmaker uit een vrije trap vanaf 25 meter. Na de pauze hield Sparta het initiatief vast en al snel kopte Willy Kreuz vallend de door Henk Bosveld doorgekopte bal in. Uitblinker Bosveld zorgde een kwartier voor tijd uit de draai voor de genadeklap van Ajax, dat geïrriteerd reageerde op de eigen onmacht, met gele kaarten voor Cruijff en Keizer als gevolg. Het volgende wapenfeit vond plaats in oktober 1981. Zelfs de altijd zure Ben de Graaf was in de Volkskrant lyrisch: "Sparta mag dit seizoen beter en vooral leuker voetballen dan Feyenoord, echt populair zal het in Rotterdam nooit worden. Tegen Ajax waren er slechts 15.000 toeschouwers, maar zij werden op hun wenken bediend. Niet alleen kreeg concurrent Ajax een draai om de oren, het ging ook nog gepaard met een doelpuntenfeest." De uitblinkende Louis van Gaal, die als schaduwspits fungeerde, zette Sparta na 10 minuten op 1-0 en gaf ook René van der Gijp de gelegenheid om de 3-1 te maken. David Loggie scoorde driemaal en tussendoor hield Wim Kieft, met ook drie goals, Ajax min of meer in de race. Na afloop deelden we de tweede plaats met Ajax, één punt achter PSV. Het Ajax van trainer Van Gaal was in 1996 in Europa een onaantastbare voetbalgrootheid, al had het tegen Willem II de week ervoor de eerste nederlaag geleden. Maar het Sparta van Henk ten Cate had in de maanden ervoor al van Feyenoord en PSV gewonnen en begon uiterst zelfbewust aan het karwei. Dat werd nog versterkt toen Nico Jalink al na zeven minuten de 1-0 binnenschoot. In de ijzige kou kwam Ajax snel 23 augustus '09 Ajax-Sparta 0-0. Luis Suarez mist een kans. (Foto: Pro Shots-Stanley Gontha) terug. Eerst kopte Winston Bogarde een corner binnen, even later bracht Arnold Scholten de Amsterdammers op voorsprong. Nog voor de rust waren de zaken alweer omgedraaid. Nadat Bogarde, die constant werd uitgefloten, de bal knullig aan de lastige Dennis Krijgsman had verspeeld, maakte deze gelijk. Even later tikte Dennis de Nooijer een afgemeten voorzet van Aijan van der Laan binnen. Bijna werd het nog 4-2, maar Blind achterhaalde Alfons Groenendijk op het laatste moment. In de tweede helft was de wedstrijd minder spectaculair. In een verder gelijk opgaand duel wist Ajax toch een van de schaarse kansen te benutten via een intikker van Peter Hoekstra bij de tweede paal. Zo nam de Europees kampioen nog een punt mee uit het Kasteel. In mei 2009 moest Ajax winnen om uitzicht te houden op de tweede plaats in de competitie. Dat ze daarvoor in een Excelsior-tenue aantraden, was een voorteken van de noodlottige afloop. Wij hadden de punten namelijk ook nodig voor lijfsbehoud. Ajax viel aan maar Luis Suarez werd goed in bedwang gehouden. Edouard Duplan scoorde uit een moeilijke hoek vlak voor rust. Drie minuten later verdubbelde Yuri Rose de voorsprong door een slecht gestopte inzet van Joshua John langs Kenneth Vermeer te tikken. Een kwartier voor tijd werd Oleguer met rood weggestuurd en scoorde John van ver zelfs 3-0. In de laatste minuut kopte Ayodele Adeleye nog de 4-0 binnen. Ajax-trainer Marco van Basten nam de volgende dag ontslag. PAGINA 29 PRO SPARTA - 37E JAARGANG NR. 1

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2016 | | pagina 29