Matige resultaten in "grote" wedstrijden Een spitsenprobleem? ploeg van Cruyff en Keizer. Feyenoord verloor, met 1-2, en Ajax stoomde door naar winst in de beker en de eerste van de drie achtereenvolgende Europa Cups. Maar Fey enoord werd dat jaar kampioen, omdat Ajax maar één punt overhield aan de onderlinge ontmoetingen voor de competitie. Feyenoord heeft binnen Europa niet meer een reputatie zoals in de eerste helft van de jaren zeventig of zelfs het begin van deze eeuw. Voor Ajax moet hetzelfde gezegd worden. In de voorronde van de Champions League sneuvelde het tegen Rapid Wien, ondanks de 2-2 in Wenen, en overleefde het maar net de laatste schifting voor de Europa League tegen het bescheiden jablonec. De resultaten in de poulefase zijn tot nu toe heel ma tig: gelijke spelen tegen Celtic en Molde, een nederlaag tegen Fenerbahce en halverwege dus twee punten. Dat Ajax in de eredivisie "gewoon" bovenaan stond, bracht de pers ertoe te verkondigen dat deze Ajax-ploeg wel goed punten verzamelde tegen de kleinere ploegen, maar het in de "grote" wedstrijden lelijk liet afweten. Ook gebaseerd op de thuiswedstrijd tegen PSV, dat in De Arena in alle opzichten de boventoon voerde, ongeveer zoals Feyenoord in het vorige seizoen, maar in tegenstel ling tot de voorhoede van Rutten dat ook in doelpunten kon uitdrukken. Afgelopen zondag wachtte direct na de reis naar Istanbul de tweede "grote" ontmoeting van de competitie, tegen Vitesse in Arnhem en die leverde wel de drie punten op. Overigens opnieuw na een matige vertoning, waarbij de manier waarop Ajax na de 1-0 ach terstand terugkwam, meer getuigde van de kwetsbaar heid van de verdediging van Vitesse dan van de eigen klasse. Wat zeker anders is dan in het verleden: trainer Frank de Boer worstelt met de spitspositie, de plek die ooit bezet werd door johan Cruyff, Marco van Basten, Den nis Bergkamp, Patrick Kluivert, briljante sterren uit eigen kweek. Eigenlijk al vanaf het moment dat hij Martin jol opvolgde. In de vier jaar dat "zijn" Ajax kampioen werd, was Siem de jong twee maal de clubtopscorer, met 13 en 12 doelpunten - een aanvallende middenvelder die bij gebrek aan beter tot spits werd gepromoveerd. Zijn voorganger was Mounir El Hamdaoui, naar capaciteiten zeker de beste spits die Frank de Boer had maar niet voorzien van een karakter waar De Boer niet blij van werd. Hij kwam in het seizoen 'ïo-'ll trouwens ook niet verder dan dertien goals. In '13-'14 was het nog een graadje erger: Sigthorsson en Klaassen voerden de lijst aan met tien treffers. Vorig seizoen maakte Mitik er elf. Milik, op het ogenblik geblesseerd, is na het vertrek van Sigthorson de enige echte spits die De Boer heeft, maar hij bewaarde zijn beste wedstrijden voor het nationale ploeg en werd ook regelmatig gepasseerd toen hij fit was. Daardoor zagen we dit seizoen al Fischer, Schone, Klaassen en El Ghazi in de spits, terwijl hun talenten toch echt elders op het veld liggen - misschien met uitzonde ring van El Ghazi die tegen Heracles een sleutelrol ver vulde en door De Boer tegen Vitesse weer in de spits zou zijn gezet als hij niet wegens ziekte verstek had moeten laten gaan. Laat er geen misverstand over bestaan: er schuilt nog altijd te veel kwaliteit in Ajax om te denken dat Feyen oord vanavond even simpel over de Amsterdammers heen zal walsen. De defensie bestaat uit drie jonge in ternationals uit eigen kweek, Tete, Veltman, Riedewald, met de teruggekeerde Dijks op links. De jonge Bazoer, uit Eindhoven weggelokt, is een uitstekende middenvelder, in Arnhem de grote uitblinker. En al die bovengenoemde experimentele spitsen kunnen wel degelijk voetbalten en allemaal wel een doelpuntje maken. En Cillessen en Vermeer kunnen weer eens met elkaar vergeleken wor den - altijd leuk. Er staat ons een opwindende pot te wachten. I 13 I STADION SPORT NIEUWS

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2015 | | pagina 15