LANGS OEKRAÏNERS NAAR CL Nooit eerder stond Ajax tegenover Dnipro Dniprope- trovsk. Die club kwam wel zes keer uit tegen andere Nederlandse ploegen, maar daarvan waren vier duels met PSV, een met AZ en een met FC Utrecht. Overigens won alleen AZ van de Oekrai'ners. Ajax trof vijf jaar geleden wel Dnipro's landgenoot Dinamo Kiev en wist zich toen te plaatsen voor de UEFA Champions League. Tekst Monique Janse Het eerste duel in de play-offs voor een plaats je in het hoofdtoernooi van de Champions League was een mijlpaal. Ajax speelde in Kiev het driehonderdste Europese duel in zijn historie. Di namo startte overtuigend en kende met volksheld An drei Sjevtsjenko een aanjager waar Ajax het moeilijk mee had. Met reddingen van Vurnon Anita in de doel- mond en doelman Maarten Stekelenburg zelf, lukte het Ajax ongeschonden de rust te halen. Sterker nog. De gasten hadden via Mounir El Hamdaoui en Eyong Enoh ook kansen op een treffer. Toch moesten ze daarop wachten tot de 57ste minuut. Eerst werd Denys Garmash met zijn tweede gele kaart weggestuurd, waarna Ajax een vrije trap mocht nemen. Demy de Zeeuw gaf voor, waarna Jan Vertonghen raak kopte, 0-1Lang bleef die voordelige stand niet op het bord, want nauwelijks tien minuten later tekende Oleg Jan Vertonghen torent boven zijn Oekraïense opponenten uit. Gusev voor de gelijkmaker. Ajax had in elk geval het zo gewenste uitdoelpunt, maar baalde ook een beetje dat er geen afstand was genomen van tien Oekraïners. RETURN In de uitverkochte Amsterdam ArenA begon Ajax ietwat nerveus aan de terugwedstrijd. Daardoor kreeg Dinamo lange tijd de beste kansen. Met name Gusev en Andrei Jarmolenko deden de ArenA in de eerste drie kwartier een aantal keren sidderen. Steke lenburg hield Ajax echter in de race. Gaandeweg de eerste helft gooide het team van trainer Martin Jol de schroom van zich af. Eerst was er na 25 minuten al een poging van Suarez die rakelings langs het doel van de 17-jarige keeper Maxim Koval ging. Een waarschuwingsschot, zo bleek een kleine twintig minuten later. Vertonghen zag zijn vrije trap van ruime afstand halverwege gekraakt. De bal werd vervolgens slim opgepikt door Suarez, die zijn instinct de rest van het werk liet doen. Gefocust op de openingstreffer zocht hij het doel op, waarna hij met een overtuigend schot de keeper van dichtbij passeerde: I -0. Het le verde vlak voor rust een enorme ontlading en een ge weldige uitgangspositie op. EL HAMDAOUI Ondanks de angstaanjagende Europese statistieken 18 van de 19 kwalificaties liepen sinds 1997 goed af voor Dinamo Kiev) liet Ajax zich na rust niet meer van de wijs brengen. In het laatste kwartier bracht Mounir El Hamdaoui Ajax nog weer een stap dichter bij het CL- ticket. Na een splijtende pass van Siem de Jong werd de Marokkaan door invaller Miralem Sulejmani vanaf links op maat bediend. Met een beheerste intikker maakte hij alweer zijn vijfde Ajax-treffer tijdens zijn nog prille dienstverband. In de laatste minuten was het toch nog één keer sidde ren in de ArenA. Vertonghen veroorzaakte een straf schop waarna Dinamo-aanvoerder Sjevtsjenko vanaf elf meter raak schoot. De 2-1 zorgde, gezien het fatale karakter van een mogelijke tweede tegengoal, voor en kele bange momenten. Met de steun van het publiek werd echter ook het zinderde slot overleefd.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2015 | | pagina 17