WK-KWARTIERTJE 'Als je een paar weken lang dagelijks tegenover jongens als Arjen Robben en Robin van Persie staat op het trainingsveld, dan pik je daar ontzettend veel van op' 12 INTERVIEW Zonder shirt (dat wierp hij in het uitvak) looptjoël Veltman teleurgesteld van het veld na Dnipro-Ajax. behalve mijn hamstrings. En toch schoot het er zomaar in. Pure pech, daar houd ik het op.' In de zomer keerde hij later dan zijn teamgenoten terug op de velden, nadat de succesvolle en dus langlopende WK-campagne van het Nederlands elftal hem een latere vakantieplanning had opgeleverd. 'Na die paar weken vrij was ik ook wel fris, net zoals in Qatar, maar het voelde toch anders. Na de winterstop was ik meer "opgeladen", terwijl ik aan het begin van het seizoen toch nog wel rondliep met de nasleep van het WK. Vooral mentaal dan. Want ook al heb ik niet veel gespeeld daar in Brazilië, ik heb toch dat hele proces meegemaakt, heb alle emoties meebeleefd. Er gaat wat tijd overheen voor je dat echt hebt losgelaten. Vijf dagen nadat hij met Oranje beslag had gelegd op WK-brons (in het duel met Brazilië verving Veltman kort voortijd Jordy Clasie), werd boven Oost-Oekraïne vlucht MH17 uit de lucht geschoten. In zijn herinnering hebben Twee van de zeven interlands achter de naam van Joël Veltman stammen van het WK van vorig jaar. De Ajacied kwam in Brazilië in actie tijdens de eerste én de laatste wedstrijd van het Nederlands elftal. In de groepsouverture, toen Oranje Spanje met 5-1 ver pletterde, nam Veltman dertien minuten voortijd het stokje over van doelpuntenmaker Stefan de Vrij, En in de troostfinale tegen thuisland Brazilië mocht hij van bondscoach Louis van Gaal in de laatste minuut van de reguliere speeltijd Jordy Clasie vervangen. Veltman maakte zijn debuut als international eind 2013 in de oefeninterland tegen Colombia, die in de Amsterdam ArenA in 0-0 eindigde. de emoties van sportieve euforie en trots nooit geconflic teerd met de nationale rouw en woede die daar zo kort op volgden. 'Daarvoor zat er genoeg tijd tussen. Het was anders geweest als er maar een dag tussen had gezeten.' ONGEMAKKELIJK Ondanks de voorgeschiedenis voelde het voor Veltman niet vreemd of ongemakkelijk om vorige week af te reizen naar Oekraïne voor de eerste wedstrijd tegen Dnipro Dni- propetrovsk. 'Je denkt er natuurlijk wel even aan, vooral in de dagen na de loting. Dat is menselijk Maar daarna word je al snel gerustgesteld. Het is nu relatief rustig in Oekraïne, zeker in Kiev, waar wij moesten spelen. Dus ik heb er helemaal geen slecht gevoel bij gehad. Ja, na afloop van die wedstrijd pas.' Hij kijkt terug op het WK als een schitterend avontuur én als nuttige ervaring. 'Ik was pas een half jaartje bij het Nederlands elftal en ik mocht toch al mee. Dat was hart-

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2015 | | pagina 12