Jeugdopleiding bij de besten van Europa de toekomst Dat er de laatste jaren veel talenten doorbreken bij Heerenveen is niemand ontgaan. Uit onderzoek van Zwitsers onderzoeksbureau CIES blijkt nu dat de jeugdopleiding van de Friezen van een dermate hoog niveau is dat het tot de Europese top gerekend mag worden. Maar liefst veertig spelers uit de jeugd van Heerenveen spelen op dit moment in een Europese competitie. Daarmee laat de Heerenveense opleiding o.a. gerenommeerde clubs als Manchester United, Arsenal en Bayern München achter zich. Zeventiende plaats Het onderzoeksbureau CIES zocht uit welke Europese clubs beschikken over de beste jeugdopleidingen, gemeten naar het aantal zelfopgeleide spelers dat op dit moment in Europa op het hoogste niveau speelt. Een speler is zelfopgeleid als hij tussen zijn 15de en 21ste levensjaar tenminste drie jaar bij de club heeft gespeeld. Heerenveen staat met veertig spelers op de zeventiende plaats, boven onder meer Manchester United 18de Paris Saint- Germain (23ste Arsenal (28ste en Bayern München (32ste). Binnen Nederland doen alleen Feyenoord (11de] en Ajax (1ste] het beter. Positieve ontwikkeling Heerenveen heeft de laatste jaren, deels noodgedwongen, vol op de eigen jeugdopleiding ingezet. Achter de schermen wordt er keihard gewerkt door jeugdtrainers en specialisten, wat uiteindelijk moet leiden tot speelminuten in het vlaggenschip van de club. Dwight Lodeweges vindt die ontwikkeling positief en gebruikt dit seizoen ook een groot aantal zelfopgeleide spelers in zijn elftal. Het harde werk heeft er nu toe geleid dat de opleiding tot de Europese top behoort. "Dat merk je ook aan alles", merkt Lodeweges op. Levensader van de club Ook financieel vaart Heerenveen wel bij de uitstekende academie. Het afgelopen half jaar alleen al kwam er ruim twaalf miljoen euro binnen door de verkoop van Sinkgraven (Ajax], Bilal Basacikoglu (Feyenoord) en Hakim Ziyech (FC Twente]. 'Zo is de opleiding op meerdere manieren de levensader van een club', zegt Lodeweges. Hans Schrijver, die aan het hoofd staat van de opleiding van sc Heerenveen, is trots. Hij zegt dat de transfers vooral financieel goed zijn voor de club, maar allereerst beloningen zijn voor de spelers. "Anderzijds krijgt de club door zo'n transfer ook de bevestiging dat het goede dingen doet in de jeugdopleiding", aldus Schrijver. 12

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2015 | | pagina 14