INTERVIEW 15 Niklas Moisander draag: de aanvoerdersband over aan Klaassen als de Fin gewis seld wordt tijdens de wedstrijd ADO Den Haag-Ajax. Een symbolisch beeld voor na dit seizoen? (2070) en aanvoerder Niklas Moisander (2054) volgen op enige afstand. Een duidelijke verklaring voor zijn ontwikkeling van 'kneus je' tot kilometervreter heeft Klaassen niet. 'Ik ben iemand die niet te lang stil moet zitten. Als we twee dagen vrij hebben, moet ik daarna echt weer op gang komen. Dus. is het voor mij wel goed om zo veel mogelijk te spelen. Daarbij zit ik het hele seizoen al lekker in mijn vel. Dan wil ik dus gewoon spelen. Wie de tegenstander ook is. Iemand uit voorzorg aan de kant houden, dat doe je als hij net weer fit is of bijvoorbeeld tegen overbelasting aan zit. Dat is bij mij allebei niet aan de orde. Dat blessurejaar is ook al weer een tijdje geleden, hè.' Twee keer moest hij dit seizoen even een pas op de plaats maken omdat zijn lichaam tegensputterde. Vorige week vrijdag tegen FC Groningen zat Klaassens optreden er na een uur op omdat hij een knietje had gekregen. En na de uitwedstrijd tegen Cambuur besloot hij in samenspraak met de medische staf van Ajax om zich af te melden voor de interlands van het Nederlands elf tal tegen Mexico en Letland. Zijn tel ler staat wat oranje shirts betreft dus nog op één: in maart maakte hij zijn debuut in de nationale ploeg, toen hij tijdens de vriendschappelijke wedstrijd tegen Frankrijk in Parijs Wesley Sne- ijder afloste. Nu regeert hij als de koning van de assist, vorig seizoen groeide hij uit tot gedeeld topscorer van Ajax. Maar wat is nu zijn ware aard? 'In de jeugd heb ik lang in de spits gespeeld,' verklaart Klaassen zijn doelgerichtheid en zijn goed ontwikkelde gevoel voor het kiezen van de juiste positie voor het vijandelijke doel. 'Ik had niet echt een handelsmerk, bijvoorbeeld dat de helft van mijn goals kopballen waren. Ik stond er om het af te maken, op welke manier dan ook. Ik was geen spits die vijf tegenstanders uitspeelt voor hij scoort, dat niet. In de loop der jaren ben ik teruggezakt naar het middenveld, eerst als nummer 10 en de laatste jaren meer vanaf rechts. Ook van daaruit pro beer ik nog wel veel voor het doel te komen, dat hoort ook bij hoe wij graag willen spelen, met veel positiewis selingen en diepgang.' TRANSFORMATIE Hij is blij met zijn transformatie van aanvaller tot mid denvelder, vooral omdat hij in zijn huidige rol meer vrij heid, mogelijkheden en verantwoordelijkheid ervaart dan vroeger. 'Ik vond spits-zijn altijd wel leuk, maar tegelijk ook irritant. Dan stond je weer met twee van die grote jongens van de tegenpartij in je nek Je kunt minder kanten op dan op het middenveld.' Hij vindt het lastig om het huidige Ajax te vergelijken met de ploeg zoals die er twaalf maanden geleden stond, toen bijvoorbeeld Siem de Jong, Daley Blind en Christian Poulsen nog aan boord waren. Destijds kwamen de Am sterdammers als koploper uit de winterstop en hielden die status vast tot het einde van de competitie. Nu is er

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2015 | | pagina 15