'Bij het begin van de voorbereiding heb ik al tegen mezelf gezegd: ik ga bij Frank de Boer op de deur kloppen en ik blijf kloppen, desnoods tot de deur breekt' me ontzettend veel pijn gedaan. Ik wilde daarna ook helemaal stoppen met voetballen.' Nu kan hij uiteraard nuchter en met meer distantie te rugkijken. 'Ik heb het alsnog tot profvoetballer geschopt, bij Ajax nota bene. Dus in feite ben ik nu heel blij dat het zo gelopen is. Wat er in het verleden is gebeurd, is niet belangrijk meer.' Al is de omweg die hij heeft afgelegd misschien juist wel cruciaal geweest voor zijn ontwikkeling. Na zijn vertrek bij Feyenoord werd El Ghazi opgepikt door Tony Pen- gel, jeugdtrainer bij het Rotterdamse Spartaan '20 en tegenwoordig nog altijd zijn begeleider. 'Van hem heb ik heel veel geleerd, ook in mentaal opzicht. Bij Spartaan heb ik een nieuwe start kunnen maken. Het is wel een amateurclub, maar met een heel goede jeugdopleiding. Wij speelden gewoon tegen Feyenoord en PSV en al die andere clubs.' Na een jaar werd El Ghazi ingelijfd door Sparta. Zijn eerste maanden bij de club van Spangen waren niet makkelijk. 'Ik moest wennen aan het hogere niveau en aan de afspraken. Eten, studie, dat soort zaken, daar werd allemaal streng op gelet. Vanaf de BI ging het heel goed. Ik werd geselecteerd voor Oranje onder 17 en uiteindelijk kon ik zelfs naar Ajax.' STRESSBESTENDIG Uitgerekend op de dag van de wedstrijd met Oranje -18 tegen Duitsland kreeg hij te horen dat er belangstelling was vanuit Amsterdam. Dat was geen toeval. 'Mijn zaak waarnemer Saren Lerby weet dat ik heel goed met druk kan omgaan. Hij had het bewust een tijdje stilgehouden en vertelde me het juist op de dag van die wedstrijd. "Ze komen vanavond ook kijken. Als je goed je best doet, heb je grote kans dat je op gesprek mag komen." Ik speelde vervolgens één van mijn beste wedstrijden, maakte ook de eerste twee doelpunten, De volgende dag zaten we al aan tafel met Marc Overmans en Wim Jonk.' Die cocktail van zelfvertrouwen en stressbestendigheid zit in zijn karakter, denkt El Ghazi. 'En misschien helpt het ook wel dat ik vroeger in de jeugd al veel grote toernooien heb gespeeld, waar veel publiek langs de lijn stond. Daar was ook al een soort druk. Al is dat van een totaal andere orde dan wanneer je in een volle ArenA speelt. Als je dan een keer een foute bal inspeelt, kun je het gemor op de tribune horen. Maar dat heeft op mij geen invloed.' STROEF BEGIN Hij is onverstoorbaar. Zo ook toen het niet overal in goe de aarde viel dat hij, een jongen uit de regio Rotterdam, de overstap maakte naar de aartsrivaal in de hoofdstad. 'Er waren wel wat mensen die boos reageerden, die mijn keuze niet accepteerden. Maar dat was maar een kleine groep. En ze moeten toch kunnen begrijpen dat ik ook gewoon maar een jongen ben die zijn droom achterna gaat? Ik ben nota bene weggestuurd bij Feyenoord. Dan zie ik echt het hele probleem niet.' Zijn entree in Amsterdam verliep verre van gladjes. El Ghazi was aanvankelijk nog niet speelgerechtigd voor zijn nieuwe club én was een tijdlang uitgeschakeld vanwege een gebroken sleutelbeen en later een gebroken pols. Maar gaandeweg het seizoen kreeg de rechtsbuiten het Ajax-spelletje steeds beter in de vingers. Dat El Ghazi het voetbaljaar alsnog afsloot als topscorer van zijn team, spreekt wat dat betreft boekdelen. Doorstromen naar Jong Ajax leek voor de hand te liggen, maar El Ghazi had ook wel in de gaten dat de flanken bij het eerste nogal dun bezet waren. 'Ik had in mijn achter hoofd dat ik door goed te spelen in Jong Ajax misschien

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2015 | | pagina 14