VAN ONBEDUIDEND NAAR AANZIENLIJK mm HISTORIE 27 Vijf keer eerder in de historie stonden Ajax en Vitesse tegenover elkaar in een bekerduel. Alleen in januari 2001 struikelde Ajax over de Arnhemse formatie, in de andere vier ontmoetingen werd de volgende ronde gehaald. Noemde een krant het vroeger nog een 'onbeduidend' bekerduel, tegenwoordig is het aanzien een stuk hoger. Tekst Monique Janse De laatste ontmoeting had nogal wat voeten in aarde. Vitesse kon niet beschikken over het Gelredome, waardoor er eind januari 2013 een andere locatie gezocht moest worden voor de wedstrijd. Dat werd uiteindelijk het Univé Stadion in Emmen, waar nauwelijks fans naartoe kwamen. Ajax won simpel van de Arnhemmers, die vier dagen eerder nog verrassend hadden gewonnen in het onder linge competitieduel. Ajax kwam vroeg in de wedstrijd op voorsprong door een goal van Danny Hoesen, maar Vitesse gaf zich niet zomaar gewonnen. Jasper Cilles- sen, die dat seizoen alleen in de beker mocht keepen, hield zijn doel echter ook in het vierde bekerduel van dat seizoen schoon. In de tweede helft zorgde Lasse Schone voor de 0-2 en beleefde invaller Kolbeinn Sig- thórsson met twee goals (0-3 in de rebound na een gemiste penalty van Schone en 0-4 met een kopbal) een fijne rentree. Twaalf jaar eerder trok Vitesse aan het langste eind, bij de hervatting van het voetbalseizoen in januari 2001. BEKERDUELS MET VITESSE I -3-1970 Vitesse - Ajax I-3 13-2-1980 Ajax - Vitesse 3-I I -4-1987 Ajax - Vitesse 2-0 26-1 -2001 Ajax - Vitesse I-2 31 -1 -2013 Vitesse - Ajax 0-4 Kolbeinn Sigthórsson kopt raak in het vorige bekerduel met Vitesse, op 31 januari 2013 in Emmen. Op een dramatische grasmat opende Ajax nog wel fan tastisch en het nam in de 20ste minuut dankzij Tomas Galasek de leiding. Maar daarna verzuimde het zijn su prematie te belonen met meer doelpunten. Dat kwam de thuisploeg duur te staan. In de slotfase maakte Mat thew Amoah gelijk en in de verlenging was het Geert Claessens die de Ajacieden in diepe rouw dompelde. Het was tevens de enige keer dat Vitesse een beker duel van Ajax won. Ook de drie voorafgaande aan het verloren duel gehouden onderlinge Cup-duels waren alle voor Ajax. In I987 werd het nog benoemd als 'onbeduidend bekerduel', waarin Ajax niet de wed strijd verloor, maar wel Ronald Spelbos. Hij raakte in de achttiende minuut zwaar geblesseerd en verliet sta dion De Meer op krukken. John Bosman en Marco van Basten tilden Ajax met een 2-0-zege naar de volgende ronde. Ook in I970 en I980 was de marge twee goals in Ajax-voordeel. Vooral in 1970 was dat een magere prestatie, maar wel één zoals trainer Rinus Michels graag zag. 'Vitesse was erg lastig en nam het serieus op,' zou Michels later zeggen: 'Dat moet ook, wil er van die be ker ooit echt iets te recht komen.'

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2014 | | pagina 27