NA NACHTMERRIE IS HET NU TIJD VOOR MOOIE DROMEN Ricardo Kishna 12 INTERVIEW Die weergaloze poort tegen Heerenveen, toen hij Stefano Marzo op artistieke wijze door de benen speelde. En die serie onnavolgbare bewegingen tegen Willem II, in aanloop naar de 4-0 van Arek Milik. Het zijn indicaties dat Ricardo Kishna na een lastige periode weer lekker in zijn vel zit. 'Als ik aan de bal ben, doe ik vaak maar wat.' Tekst Maarten Dekker Het gesprek met Ricardo Kishna moet nog even wachten. Terwijl zijn ploeg genoten na deze vrijdagtraining één voor één het veld af druppelen en vervolgens in de afgesproken zone de verzamelde media te woord staan, daar blijft de buitenspeler maar bezig met de bal. Vrije trappen nemen, samen met Ajax' nieuwe specialist Ricardo van Rhijn, Stefano Denswil en gelegenheidskeeper Viktor Fischer. Af en toe rolt een schaterlach over de omheining. Als het viertal eindelijk klaar is met zijn extra inspanningen, roept de gezamenlijke lunch. Hij excuseert zich. Kunnen we elkaar straks in de kantine treffen? Daar komt even later een jongeman in een stemmige, lange grijze jas binnenlopen, een rolkoffertje achter zich aan slepend. Kishna zit zichtbaar goed in zijn vel. De 19-ja- rige Ajacied knikt instemmend. 'Ik voel me ook steeds fitter. Vooral qua inhoud zit er een stijgende lijn in. Dat komt enerzijds natuurlijk gewoon door de opbouw in een seizoen. Met de hoeveelheid wedstrijden die we nu in de benen hebben, krijg je vanzelf meer power. En ik heb eigenlijk geen noemenswaardige blessures gehad, dus ik heb vanaf dag I in de voorbereiding alle trainingen meegepikt en ik heb aardig wat gespeeld.' Zoals vele voetballers heeft Kishna zijn lichaam laten ver sieren met een flinke hoeveelheid inkt. Hij beschouwt de tatoeages op zijn linkerarm en borst als een soort permanente sieraden, die elk hun eigen betekenis en waarde hebben. Ze verbeelden zijn familie, plus de reis die je maakt tijdens het leven. DROM EN-NACHTMERRIES Wie op zijn twitterprofiel kijkt, ziet al meteen twee signifi cante inkttekeningen: het woord Dreams op de buitenkant van zijn rechterhand, Nightmares op de zelfde zijde van zijn andere hand. 'Dat staat voor de manier waarop ik in het leven sta: met het besef dat het met ups en downs gaat, dat het niet altijd over rozen zal gaan. Je hebt twee kanten van het verhaal en door beide moet je je heen vechten. Daarom is deze er ook bijgekomen.' Hij laat een van zijn vingers zien, waarop een vervaarlijk brullende leeuw de vechtlust uitbeeldt waar de jonge Ajacied op doelt. Als we de twee uitersten op hemzelf als voetballer betrek ken, is het niet moeilijk te bedenken wat voor Ricardo Kishna de ergste nachtmerrie was. Hij maakte hem mee in wakkere toestand, in twee etappes. 'De periode waarin ik geblesseerd was - eerst aan mijn ene knie, vervolgens aan de andere - die was echt vreselijk. Vooral omdat ik tweeënhalf jaar niet kon voetballen, maar ook puur vanwege de fysieke pijn.' Op deze zelfde plek vertelde hij eind vorig seizoen al eens uitgebreid over de kraakbeendefecten die zijn beide knieën teisterden. 'Ik werd op een ochtend wakker met een dikke rechterknie. Zomaar, vanuit het niets. Daar ben ik achttien maanden zoet mee geweest. Toen heb ik weer twee maanden kunnen voetballen voor het weer mis was.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2014 | | pagina 12