DUBBELE CIJFERS IN EUROPA HISTORIE 17 Van een roemruchte historie tegen Cypriotische clubs kan Ajax nauwelijks spreken. Slechts vier keer troffen de Amsterdammers opponenten van het eiland. Drie keer won Ajax, maar één keer eindigde de ontmoeting in een blamerende 4-O-nederlaag. Verzachtende omstandigheid: de eerste wedstrijd was al met 10-0 gewonnen. Tekst Monique Janse De eerste keer dat Ajax een Cypriotische voet balclub trof was in de herfst van I979. Omo- nia, zes keer achtereen kampioen, kwam naar Amsterdam in de achtste finales van de Europa Cup IAjax had een elftal met bekende namen als Ruud Krol, Frank Amesen, Soren Lerby, Tscheu-la Ling en Simon Tahamata. Omonia bestond daarentegen uit amateurs en semi-profs. Aanvankelijk kon Omonia de schade wel beperkt houden door gegroepeerd in en rond het eigen strafschopgebied rond te hangen. Al leen Lerby wist de Cypriotische keeper te passeren, maar dat deed hij wel drie keer. Na de 3-0 bij rust kwamen de Ajacieden echt los en in de resterende 45 minuten schoten ze nog zeven keer raak. Het begon met een strafschop benut door Ruud Krol. Lerby tilde zijn totaal van de avond naar vijf, Ton 2001: Maxwell staat tegenover een overmacht in de return tegen Apollon Limassol Blanker wist tot drie goals te komen en Frank Amesen vond één maal het net. Nooit eerder had Ajax het Euro pees voor elkaar gekregen de dubbele cijfers te behalen. Maar de Cyprioten namen twee weken later revanche. Ze hadden na de heenwedstrijd al aangegeven dat hun wraak zoet zou zijn en daar bleek geen woord van ge logen. Al moet ook gezegd dat Ajax aantrad met een formatie waarin maar drie spelers op hun eigen positie speelden en waarin plek was voor debutant René Kraay en Pirn van Dord, die een jaar wegens een achillespees blessure aan de kant had gestaan. Maar toch: de thuisploeg vloog er fel in en binnen twintig minuten prijkte er 2-0 op het scorebord. In dat tempo, met één goal per tien minuten, zou het nog een angstige avond kunnen worden. Maar na de 4-0 was Omonia moegestreden en kreeg Ajax enigszins controle. Uiteindelijk kreeg het eergevoel wel een flinke dreun. Trainer Leo Beenhakker was zo kwaad dat hij zijn ploeg trak teerde op een geldboete. Pas 22 jaar later stond Ajax op nieuw tegenover een opponent uit Cyprus. In de eerste ronde van de UEFA Cup werd afge rekend met Apollon Limassol. Thuis werd het al na vier minu ten al I -0 via Zlatan Ibrahimo- vic. Pas in de tweede helft ver dubbelde Ajax de stand, dankzij Nikos Machlas. Een week later verging het Ajax beter. Een bevrijdende goal van Rafael van der Vaart werd ge volgd door doelpunten van Zla tan en Wamberto, die de bal ver in de tweede helft bekeken in de kruising plaatste.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2014 | | pagina 17