wiens Deense tongval nauwelijks nog lijkt door te klinken als hij Hollands spreekt. Moisander 'Mijn vriendin komt uit Zweden, wij voelen allebei nog een sterke band met Scandinavië. Wat niet wil zeggen dat ik niet naar Ne derland ben toegegroeid. Ik ben vooral veel opener en directer geworden, terwijl de meeste mensen in Finland juist meer gesloten en bescheiden zijn. Ik ben daar ook mee opgegroeid. Hier is iedereen recht voor zijn raap, terwijl ze in Finland vaak om dingen heen praten, daar ben ik inmiddels helemaal aan gewend. Alhoewel het in Amsterdam allemaal nog net wat directer is dan in Alkmaar, merkte ik na onze verhuizing.' Zijn eerdere verblijf bij Ajax werkte in zijn voordeel toen hij er terugkeerde, nu tweeënhalf jaar geleden. 'Ik wist al hoe het hier werkt. Het is een warme club, maar tege lijk heerst er bij Ajax ook een topsportmentaliteit. Alles moet wijken om te presteren. Dat is fijn zolang je daarin meekunt en goed presteert. Maar als dat niet lukt, dan is het ook keihard. Er is geen ruimte voor excuses. Dat heb ik in mijn eerdere periode wel gemerkt. Aan het einde daarvan zeiden ze luid en duidelijk tegen me dat ik niet mocht blijven. Hard, maar ook eeriijk.' MOISANDER MOISANDER Waar Niklas besloot te vechten voor een tweede kans in het Nederiandse voetbal, bij FC Zwolle, daar keerde zijn enkele minuten oudere broer Henrik via Zweden terug naar Finland. Sindsdien zagen de twee elkaar ei genlijk alleen nog los van het voetbal, vooral thuis in Turku, in familiekringen. Tot vorige maand, toen Henrik Moisander voor het eerst werd opgeroepen voor de Finse nationale ploeg, voor de EK-kwalificatiewedstrijd tegen Hongarije en een oefenduel met Slowakije. Niklas: 'Mijn broer doet het al een tijdje heel erg goed, hij is de afgelopen twee seizoenen uitgeroepen tot beste keeper van de Finse competitie. En nu mocht hij dus mee met het Finse elftal, in de rol van derde doelman. Onze familie was ontzettend trots.' Zo stonden Moisander Moisander eindelijk weer samen op het trainingsveld, voor het eerst sinds hun vertrek bij Ajax, in de zomer van 2006. Het zorgde ervoor dat de aanvoerder toch nog goedgemutst terugkeerde bij zijn club, ondanks het chagrijn over de twee verioren inter lands. 'Die wedstrijd in Hongarije leek af te stevenen op 9 mei 2005: Niklas Moisander in actie namens Jong Ajax tegen de beloften van RKC, tijdens zijn eerste periode in Amsterdam. een gelijkspel. Dat we vlak voortijd nog met I -0 vedoren, was heel teleurstellend. Zoals de hele kwalificatiereeks tot nu toe eigenlijk teleurstellend verloopt. Maar ook nu nog hebben we uitzicht op de derde plek in de groep, waarmee we ons zouden kunnen plaatsen voor het EK, voor het eerst in de geschiedenis. Daar gaan we voor.' Met Ajax is hij bezig aan zijn derde seizoen op het hoogste podium van het clubvoetbal, de UEFA Champions League. De confrontaties met de Europese elite zijn uiteraard de krenten in de pap en vormen ontegenzeggelijk nuttige lesstof voor de overwegend jonge ploeggenoten van Moisander, maar hij wil ook niet ontkennen dat het soms een frustrerende herhaling van zetten is. Telkens belandt Ajax, nadat het in de zomer één of meerdere dragende spelers is kwijtgeraakt aan kapitaalkrachtige buitenlandse

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2014 | | pagina 15