'Zo vaak komt het in het voetbal niet voor dat de aanvoerder weg mag' 14 INTERVIEW Bij het betreden van het veld voor de strijd om de Johan Cruijff Schaal draagt de aanvoerder van Ajax een kind op zijn rug, om aandacht te vragen voor de stichting Spieren Voor Spieren. gespeeld, heb belangrijk kunnen zijn voor het elftal en ben niet voor niets aanvoerder geworden. Super mooi om dat mee te mogen maken bij de grootste en mooiste club van Nederland, de club ook waar het voor mij al lemaal begonnen is.' Moisanderwas pas 17 jaar toen hij zich, samen met twee lingbroer Henrik, voor het eerst in Amsterdam meldde. De keeper en de verdediger kwamen over van TPS Turku, de club waar ze als kleine ventjes hun eerste stappen op een voetbalveld zetten en waar ze ondanks hun jeugdige leeftijd al een tijdje in het eerste elftal speelden. Maar bij Ajax, die grote club waar de voor Finnen mythische Jari Litmanen zo veel successen beleefde, wilde het voor de twee broertjes niet lukken. In het geval van Niklas Moisander lag dat ook aan een zware knieblessure, die hem lang aan de kant hield. 'Ik heb me daardoor nooit echt kunnen manifesteren. Maar na die blessure was ik mentaal ook niet sterk genoeg om me terug te knokken.' In veel verschilt de jongen van toen met de man van nu, maar misschien nog wel het minst als het over voetbal gaat. Natuurlijk, de tijd en ervaringen hebben van hem een gelouterde speler gemaakt, en fysiek is hij sterker geworden. Maar vroeger was hij vrijwel exact hetzelfde type verdediger als tegenwoordig: iemand die het spel graag opbouwt en "de voetballende oplossing zoekt", zoals ze dat in Amsterdam plegen te zeggen. SCANDINAVIË 'Ik denk dat ik vooral ben veranderd als mens, als per soonlijkheid. Mijn hele volwassen leven woon ik al in het buitenland, dat maakt dat je snel dingen moet leren en stevig in je schoenen moet staan.' Hij is niet vernederlandst zoals teamgenoot Lasse Schone, wiens aanstaande vrouw een Nederlandse is, wiens kinderen hier zijn geboren en

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2014 | | pagina 14