VIA HERKANSING ALSNOG GESLAAGD VOOR AJAX-EXAMEN Niklas Moisander Eervol maar soms ook frustrerend, zo schetst Niklas Moisander Ajax' ervaringen in de UEFA Champions League, waarin de Nederlandse kampioen goed voetbal liet zien, maar met Paris Saint-Germain en FC Barcelona wederom twee grootmachten voor zich moet dulden. Een gesprek over zijn toekomst, zijn leven als Fin in Nederland en de recente hereniging met tweelingbroer Henrik. 'Onze familie was ontzettend trots.' 12 INTERVIEW Tekst Maarten Dekker De ontstane situatie, ja, die vindt hij wel vervelend. Hij concludeerde zelf dat verienging van zijn contract er ken nelijk niet inzit. 'Omdat Ajax me geen aanbieding heeft gedaan, zo simpel is het. Ik zou het vrij laat vinden als ze alsnog om de tafel willen. Dus dan is de slotsom: ik vertrek in januari of anders komende zomer.' Het is een beetje rare situatie, zegt hij, 'Zo vaak komt het in het voetbal niet voor dat de aanvoerder weg mag. Af en toe moet ik op de bank zitten. Dat is niet makkelijk voor mij.' Maar Moisander is ook realistisch, hij kent de wetten van de wereld waarin hij werkt. 'Ik snap de zake lijke kant van voetbal en dit is zeker een voorbeeld van die zakelijke kant.' En de centrale verdediger doet daar ook niet moeilijk over. Zoals hij uit eigen beweging afgelopen zomer al aangaf wel oren te hebben naar een carrièremove, een nieuwe uitdaging zo je wilt. Die kwam er toen niet, maar om de gebeurtenissen voor te zijn kocht Ajax toen al wel Nick Viergever van AZ, zoals Moisander zelf twee jaar daarvoor ook de overstap maakte vanuit Alkmaar, in zijn geval als back-up voor Jan Vertonghen. 'En Stefano Denswil is hier ook nog. Er zijn genoeg opties.' KAMPIOENSCHAPPEN Wanneer het ook eindigt, zijn tweede dienstverband bij Ajax is tot dusver voorbijgevlogen. 'Op wat kleine bles sures na heb ik hier zulke mooie jaren gehad. Twee keer kampioen geworden. Ik heb over het algemeen goed Een grauwe decemberochtend op sportpark de Toekomst, de thermometer komt maar net boven de nul. Wie denkt dat een Scandinaviër daar zijn schouders over ophaalt, die heeft het mis. 'Ik ben in dat opzicht aardig verne derlandst,' zegt Niklas Moisander, geboren en getogen in Turku, Finland. 'Ik klaag lekker met jullie mee zodra het een beetje koud wordt. Kun je nagaan als ik straks in de winterstop naar Finland ga. Ik ben die kou niet meer gewend. Mede daarom weet ik ook niet of ik na mijn carrière wel weer in Finland wil wonen.' Een verhuizing op korte termijn lijkt nochtans wel aan de orde. Wie Moisander (29) de laatste tijd voor televisieca mera's zag spreken of interviews met hem las, hoorde de Fin zinspelen op een vertrek bij Ajax, waar zijn contract komende zomer afloopt. Staan we hier in feite voor een afscheidsinterview? 'Daar lijkt het wel op. De vraag is dan alleen nog of ik in januari vertrek of in de zomer.' Nee, hij vindt niet vervelend om over het onderwerp te praten, zegt Moisander, terwijl hij nog nadampt van een potje voetvolleybal met trainer Frank de Boer en twee teamgenoten. Sinds hij in Nederland is en zeker gedurende zijn Amsterdamse jaren is Moisander gewend en ook wel gehecht geraakt aan openheid en de directe manier van communiceren die wij hier hanteren en die in Finland haast ondenkbaar is.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2014 | | pagina 12