'Het is natuurlijk mooi als de trainer je vergelijkt met zo'n grote speler, maar ik besef dat hij dat doet op basis van hoe ik de dingen nu zelf aanpak. Dus daar moet ik mee doorgaan, ik moet niet bewust op Rijkaard willen lijken.' van de wedstrijd waarin de bal soms langere tijd buiten bereik blijft, 'juist door de afwisseling kun je weieens ver slappen. Soms ben je heel veel aan de bal, terwijl je in de volgende tien minuten bij wijze van spreken alleen maar ruimte maakt voor anderen en zelf amper in het spel wordt betrokken. Het is voor mij als jeugdspeler heel belangrijk dat de ervaren jongens achterin me allemaal goed helpen. Ze coachen me, houden me bij de les als dat nodig is.' INGETOGEN Een jeugdspeler. Dat Riedewald zichzelf zo noemt, is geen staaltje valse bescheidenheid. De in Haarlem geboren Hoofddorper heeft nu eenmaal een ingetogen karakter, maar bovenal: met zijn 18 jaar komt hij ook feitelijk pas net kijken. Hij speelde dit seizoen naast zes duels met Jong Ajax ook nog "gewoon" twee wedstrijden met de AIin de UEFA Youth League tegen de generatiegenoten van APOEL Nicosia en Paris Saint-Germain. 'Die jongens vormen echt een heel goede lichting,' zegt hij over de junioren. 'Het was voor mij lekker om met ze mee te spelen, zeker omdat ik op die momenten bij het eerste niet in aanmerking kwam voor een plekje in de wedstrijd selectie. Anders had ik dus maar op de tribune gezeten.' Sinds hij op 9 september voor de wet volwassen is, koes tert hij de voordelen van die status. 'Mijn rijbewijs had ik alvast gehaald, maar nu mag ik het ook echt gebruiken. Het klinkt misschien als een kleine verandering, maar het maakt voor mij een groot verschil. Ik kan eindelijk net als de rest 's ochtends op eigen gelegenheid naar de club komen en kan zelf bepalen hoe laat ik weer wegga. Dat geeft een bepaalde rust en een gevoel van vrijheid.' Voorheen was dat anders, vertelt Riedewald. Dan stond er een busje op hem te wachten. Of zijn vader bracht hem weg. Ook reed hij weieens met ploeggenoot Ricardo van Rhijn mee, die hem dan onderweg naar Leiden in Hoofddorp afzette. En hij reisde ook maar wat vaak met het openbaar vervoer naar de Toekomst. Hij kwam ooit naar Ajax als I I-jarig ventje, dit is zijn zevende seizoen in Amsterdam. Als zoon van een Suri naamse vader en een Nederlands-Indonesische moeder had hij voetballen geleerd op de pleintjes van zijn buurt in Hoofddorp en later in de inmiddels ter ziele gegane jeugdopleiding van HFC Haarlem, ik was dagelijks met mijn oudere broer op straat te vinden. Mijn hele jeugd heeft in het teken van voetballen gestaan.' DEBUUT Onvermijdelijk denken velen bij Riedewalds naam nog au tomatisch terug aan dat spraakmakende debuut, bijna een jaar geleden in het Parkstad Limburg Stadion van Roda JC. Ja, formeel maakte hij al een paar dagen eerder zijn entree in Ajax Itoen hij in relatieve anonimiteit mocht invallen in de bekerwedstrijd tegen IJsselmeervogels. Maar de zondag daarop had ineens heel Nederland het over ene Jairo Riedewald, 17 jaar nog maar. Met twee doelpunten hielp hij het worstelende Ajax op de valreep langs Roda JC I -2) én aan de officieuze titel van winterkampioen. Daarna was hij dus hot, tot vervelens toe. 'Het heeft wel even geduurd voordat mensen tegen mij ook eens over iets anders begonnen dan die wedstrijd tegen Roda. Ik snap ook wel dat het bijzonder was, maar op een gegeven moment was ik er wel klaar mee. Ik heb vorig seizoen nog een paar keer meegedaan in het eerste en die lijn trek ik nu door. Als ik zo doorga, dan komen er vanzelf

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2014 | | pagina 14