'lk ben nooit zo'n uitgesproken figuur geweest; ik doe gewoon mijn ding, that's it' Het gevoel is anders, maar de focus is hetzelfde. Je concentreert je op dezelfde manier, doet eenzelfde warming-up. Daar voel je je tenslotte goed bij.' Oké, hij nam dus het stokje over van Kenneth Vermeer, ruim een jaar geleden. Tot zover de geplande machts greep bij zijn club. Maar die coup veroorzaakte als het ware een domino-effect, tot het WK aan toe. Onge lofelijk, toch? Cillessen: 'Het is altijd mijn doel geweest om eerste keeper te worden bij Ajax. Verder denk je niet, als je vanuit de provincie deze kant op komt. Het Nederlands elftal, daar was ik helemaal niet mee bezig, laat staan dat ik ooit gedacht had een WK te spelen. Maar als je met de kennis van nu terugkijkt, dan is het allemaal ook weer niet zo onlogisch. Simpel: als je eerste keeper van Ajax bent, dan beschik je normaal gespro ken over genoeg kwaliteiten om voor het Nederlands elftal in aanmerking te komen. En als je eenmaal bij het Nederlands elftal zit, dan bestaat vervolgens de kans op zo'n avontuur als in Brazilië.' ANONIMITEIT Op sommige momenten verlangt hij wel eens terug naar de relatieve anonimiteit, naar die tijd dat hij in de schaduw van Vermeer zijn trainingen afwerkte en af en toe een bekerwedstrijd keepte. Het kwam toen maar weinig voor dat hij journalisten te woord hoefde te staan, en moet je nu eens kijken: ze staan zo'n beetje voor hem in de rij in de mixed zone. Vroeger kwam het wel eens voor dat hij met opzet niet naar de dichtstbijzijnde supermarkt reed, simpelweg om wat meer tijd kwijt te zijn en zo sneller de dag door te komen. In dezelfde gangpaden waar hij toen stilletjes zijn boodschappen bij elkaar zocht, moet hij nu steevast poseren voor mobiele telefoons en handtekeningen uitdelen. Nooit doet hij dat met tegenzin, maar toch. In het middelpunt van de aandacht staan sluit ook niet echt aan bij zijn karakter, knikt Cillessen. Om vervolgens een hem kenmerkend zinnetje uit te spreken: 'Ik ben nooit zo'n uitgesproken figuur geweest; ik doe gewoon mijn ding, that's it.' Zo rustig en onopvallend als hij zich buiten het veld manifes teert, zo aanwezig en dominant is hij binnen de lijnen. Dat is enerzijds wat een willekeurige wedstrijd in hem losmaakt, maar Cillessen roept het ook bij zichzelf op, wetende dat van een keeper - en van een topkeeper helemaal - ook verbaal en communicatief veel gevraagd wordt. Alleen ballen tegenhouden, dat is bij lange na niet genoeg. Hij geniet van de spanning rond een wedstrijd en was mede daarom blij dat hij na het onverwachte succesverhaal van Oranje al snel weer kon aansluiten bij de selectie van zijn club. 'Ik heb de knop na het WK vrij snel en makkelijk kun nen omzetten, waarschijnlijk ook omdat we daar ondanks de uitschakeling in de halve finale toch met een goed gevoel vandaan zijn gekomen. Er was niet echt iets om achteraf over de somberen. Ja, de vakantie daarna was kort maar ik had niet het gevoel dat ik nog langer weg wilde blijven bij Ajax. Sterker nog: ik had eigenlijk eerder willen instromen. Maar dat hebben ze tegengehouden.' Slechts twee wedstrijden hoefde Cillessen bij het begin van dit seizoen aan zich voorbij te laten gaan: de strijd om de johan Cruijff Schaal, waarin kampioen Ajax zijn meerdere moest erkennen in bekerwinnaar PEC Zwolle, en de eerste competitiewedstrijd, thuis tegen Vitesse. In die duels nam Kenneth Vermeer de honneurs waar. Op bezoek bij AZ nam Cillessen het stokje vervolgens weer over, waarmee trainer Frank de Boer de vorig seizoen ontstane nieuwe keepershiërarchie in ere hield. Dat Vermeer daar geen genoegen mee nam en vervolgens zijn heil elders zocht, bij aartsrivaal Feyenoord nota bene, ook daar zul je van Cillessen geen scherpe woorden over horen. Veroordelen doet hij niemand, ook zijn voormalige collega niet. Zelf had hij wellicht ook de deur achter zich dichtgetrokken, als hij vorig seizoen niet alsnog tot eerste doelman was gepromoveerd, zo reëel is hij wel. Cillessen zag geen enkele reden om er nog op terug te komen toen hij Vermeer een paar weken na diens transfer weer

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2014 | | pagina 14