beslissingen te nemen zonder daar bij na te denken. De trainer be nadrukt daarom de dingen die ik goed doe. Maar vervolgens gaat het natuurlijk ook over wat er beter moet.' De steun van De Boer heeft hem in een ritme geholpen, of een flow, zoals voetballers plegen te zeggen. 'Het is een fijn gevoel als je weet dat je vertrouwen krijgt en dat je best een keer een min dere wedstrijd mag spelen, dat dat niet meteen hoeft te betekenen dat je er de volgende keer naast staat. Het gaat goed, ik heb al veel gespeeld dit seizoen. Dat kweekt aan de andere kant ook weer meer verwachtingen; bij de supporters en bij de media, maar uiteindelijk ook bij mezelf.' En dat laatste is het allerbelang rijkste, betoogt Andersen. Nooit mag hij van zichzelf tevreden zijn en genoegen nemen met zijn hui dige niveau. De insteek moet zijn dat het altijd beter kan. En beter moet. En dus probeert Lucas Andersen de lat steeds iets hoger te leggen. Door zich in het zweette werken in het kracht honk, ook al weet hij dat hij nooit een mannetjesputter zal worden en die ambitie ook helemaal niet koestert. En door nog even wat langer op het trainingsveld te blijven, als de meeste van zijn ploeggenoten als onderweg zijn richting kleedkamer en de specialisten zich achter de bal zetten voor een afsluitende serie vrije trappen, 'ledereen die voetbal kijkt op televisie, kan zien dat fysiek steeds belangrijker wordt. Als je niet topfit bent en sterk in de duels, dan kom je in het hedendaagse topvoetbal gewoon niet meer mee. Daar probeer ik dus op in te spelen, maar zonder mijn eigen kwaliteiten en natuurlijke talent uit het oog te verliezen.' Hij oogt gretig en scherp, bijvoorbeeld in de manier waar op hij een paar weken terug zijn eerste Europese doelpunt voor Ajax maakte, in Nicosia tegen APOEL. Eerst is er die vertrouwde Andersen-actie, een fluwelen steekpass op landgenoot Lasse Schone. Als diens puntertje wordt tegengehouden door de Cypriotische keeper hebben, ontpopt de aanvankelijke aangever zich als afmaker een inglijdende verdediger komt te laat om de door Andersen opgepikte rebound nog te blokkeren. VERWACHTINGEN Vooralsnog geldt hij als Ajax' linksbuiten, de rol waarin hij dit seizoen tot dusver de meeste speeltijd kreeg. De laatste paar wedstrijden fungeerde Andersen als midden velder en rechtsbuiten, omdat Thulani Serero en Nicolai Boilesen door blessures ontbraken en er dientengevolge wat werd geschoven binnen het elftal. En ja, hij ziet zichzelf nog steeds primair als middenvelder, zeker ook in de toekomst, maar Andersen merkt ook wel dat hij zijn ei steeds beter kwijt kan in zijn huidige job. 'Als je eenmaal een paar keer als linksbuiten hebt gespeeld, leer je vanzelf de mogelijkheden en de onmogelijkheden van die positie kennen. Je kunt de ruimtes beter inschatten, krijgt meer gevoel voor waar je moet lopen en op welke momenten Lucas Andersen en zijn shirt hebben het zwaar te verduren in een duel met Gerard Piqué, in het Champions Leagueduel Barcelona-Ajax.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2014 | | pagina 15