NA TIJD VAN ZAAIEN BREEKT NU PERIODE VAN OOGSTEN AAN Lucas Andersen Na een aanloopperiode vol hobbels en valkuilen lijkt dit seizoen een nieuwe Lucas Andersen opgestaan. De frêle middenvelder oogt steviger, fitter en scherper, zijn spel heeft aan urgentie gewonnen. De Deen legt de lat bewust steeds wat hoger, maar het is ook gewoon de tijd die zijn werk doet. 'Ik durf nu meer, omdat ik weet dat ik niet meer door een bepaalde onder grens zal gaan. Ik lijd bijvoorbeeld bijna geen onnodig balverlies meer, omdat ik de belangrijke momenten in een wedstrijd beter herken en ik door mijn ervaring nu per situatie meerdere oplossingen paraat heb.' In het verleden kon hij nog wel eens over als een dromer overkomen. Dan oogde Lucas Qvistorff Andersen als een jongen die na het geven van één mooi passje in een vol stadion kon wegdwalen in zijn gedachten, alsof hij een andere wereld binnenstapte, waar helemaal geen voetbalwedstrijd aan de gang was. Dan leek hij niet langer oog te hebben voor medespelers of tegenstanders, maar was hij als een kind dat in een groot grasveld onder de stralende zon op zoek was naar een paardenbloem. Al herkent hij zichzelf niet per se in het hierboven ge schetste imago, de Deense technicus erkent wel dat er dit seizoen veel is veranderd. We zien in zekere zin een Andersen 2.0 op de velden, een voetballer die een rij pingsproces van twee seizoenen achter de rug heeft nadat hij zich op 17-jarige leeftijd aan Ajax committeerde. 'Die eerste periode was best moeilijk', zegt hij eerlijk. 'Zeker het eerste halfjaar, toen ik hier in mijn eentje was, voor het eerst op eigen benen, zonder mijn ouders en mijn vriendin. Daarna ging het steeds iets beter, met vallen en opstaan. En nu heb ik het gevoel alsof ik een andere kamer ben binnengelopen. Ik ben als het ware aan de andere kant van de muur uitgekomen.' Zelfvertrouwen was daarbij het toverwoord, zegt hij. ik vertrouw nu op mijn kwaliteiten en tijdens wedstrijden zit ik er echt "in". Ik durf acties te maken, te dribbelen, te schieten op doel. Ik heb het gevoel dat ik nu mijn ware ik kan laten zien.' AANWEZIG/ONTZICHTBAAR De echte Lucas Andersen is nu dan wel elke wedstrijd te bewonderen, maar dat is meestal nog slechts in fases, analyseert de Deen zichzelf. De volgende stap is wat hemzelf betreft: hele wedstrijden 'aanwezig zijn', de pe riodes uitbannen waarin hij 'onzichtbaar' is. 'Mijn doel is om door te groeien en een echt grote speler bij Ajax te worden. Iemand over wie de mensen jaren later nog steeds met bewondering praten. Als ik deze ontwikke ling van de laatste maanden kan doortrekken, dan gaat het goed komen.' Zijn veranderde status bij Ajax en bekendheid in eigen land komen mooi naar voren als een Deense familie het clubhuis op sportpark de Toekomst binnenwandelt. Va der en moeder vergezellen zoonlief die misschien wel naar Amsterdam zal verhuizen en die daarom even sfeer komt snuiven op het jeugdcomplex. Een beetje schuchter kijken ze om zich heen, maar zodra ze Lucas Andersen ontwaren aan een van de hoge tafels, klaren hun gezichten helemaal op en komen ze hun landgenoot vriendelijk de hand schudden. Niet dat deze mensen hem hiervoor al

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2014 | | pagina 12