I TWEEDE POOL BIJ AJAX INTERVIEW 15 moet weten dat ik van kleins af aan heel hard werk om beter te worden, elke dag weer. Dan voelt het als een prachtige beloning als zo'n fantastische club je wil hebben. Ajax is ook in Polen een ontzettend groot merk. ledereen kent de prestaties en de grote spelers uit het verleden. Of ze de club nu weer extra aandachtig volgen omdat ik er speel? Misschien wel.' Het is de bescheidenheid die in zijn karakter ligt besloten, maar Milik weet ook wel dat hij hot is eigen land, zeker sinds hij twee weken geleden hoofdrolspeler was in de beladen interland tegen Duitsland. Niet in de laatste plaats door zijn openingsdoelpunt boekte Polen een historische zege op de wereldkampioen (2-0). Een voorzet van Lukasz Piszczek; helemaal vrij kopte Milik de bal voorbij de Duitse keeper Manuel Neuer. Het stadion in Warschau ontplofte, het hele land volgde. Nog nooit eerder had Polen het buurland verslagen in een competitieve wedstrijd. En hij, Arek Milik, was de held, en nu eens niet zijn aanvallende metgezel, superspits Robert Lewandowski. EK 2016 En alsof zijn naam toen nog niet gevestigd was, zorgde Milik een paar dagen later ook nog eens voor een goal in het duel met Schotland (2-2). Polen gaat na drie speel rondes aan de leiding in groep D, samen met Ierland en voor de Schotten en de Duitsers. Milik beseft dat zijn land een uitgelezen kans maakt op deelname aan het EK, over twee jaar in Frankrijk. 'Onze inzet vooraf was ook al om dat toernooi te halen, om er vier jaar na het EK in eigen land in 2016 wéér bij te zijn. De insteek is nu niet veranderd, ook al heeft die overwinning op Duitsland natuurlijk heel veel teweeggebracht in Polen. We heb ben nog niets bereikt, we zullen ook in de resterende wedstrijden nog vol aan de bak moeten om ons doel te verwezenlijken.' Om te beginnen met een uitduel in Georgië, half november. Het EK is toekomstmuziek. Milik zegt zich louter met het heden bezig te houden. Dat heden speelt zich afin Am sterdam, al is hij formeel werknemer van Bayer Leverkusen en in zekere zin niet meer dan gedetacheerd bij Ajax. Zijn doel is simpel en overzichtelijk: elke eerstvolgende wedstrijd het maximale uit zichzelf halen en zo verder groeien als voetballer en het team aan doelpunten helpen. En, voegt hij er aan toe, wat Milik betreft leidt dat ertoe dat Ajax de koopoptie in het huurcontract met Bayer Leverkusen licht en hem definitief inlijft. Want club en stad bevallen hem uitstekend. Natuurlijk, hij moest heel wat formaliteiten regelen alvorens hij hier echt kon neerstrijken en de taal wil weieens een obstakel zijn, maar dat neemt niet weg dat Milik vanaf dag één het gevoel heeft welkom te zijn. De Pool voelt zich op zijn gemak zowel op sportpark de Toekomst als in zijn nieuwe woonplaats Amsterdam. Op Twitter plaatste hij onlangs een foto waarop hij met een mountainbike poseert bij de Bosbaan, het roeicomplex bij het Amsterdamse Bos. Het kiekje is gemaakt tijdens een verkenningstochtje door de stad, dat voor de niet-fietser Milik nog een heel avontuur bleek Grijnzend: 'Op die foto lach ik wel, maar ik heb aardig wat hachelijke momenten meegemaakt. In Polen is fietsen niet zo ingeburgerd als hier, laat staan dat er zo veel mensen kriskras door elkaar fietsen. Niemand lijkt zich iets van elkaar aan te trekken. De eerste keer wist ik echt niet wat ik meemaakte.' Voor het overige verliep zijn verhuizing vrijwel rimpel loos. Het leven in Nederland verschilt in Miliks beleving niet veel van dat wat hij in Polen gewend was. 'Het is hier allemaal wat strakker georganiseerd, maar dat kende ik ook al uit Duitsland. Het is wel fijn dat mijn vriendin Arek Milik is niet de eerste Pool die de kleuren van Ajax verdedigt. De jonge spits weet dat Andrzej Rudy de landgenoot is die hem voorging in Amster dam, maar daar houdt zijn kennis van de voormalige middenvelder op.'Ik ken Rudy niet en heb hem dus ook niet gesproken toen Ajax belangstelling toonde. Ik heb wel gehoord dat hij hier in zijn tijd behoorlijk succesvol is geweest.' Dat was toen Milik net geboren was. Rudy (inmiddels 49 jaar) speelde eind jaren negentig twee seizoenen voor Ajax. Vooral zijn eerste dienstjaar (1997/1998, onder trainer Morten Olsen) werd een memorabele aaneenschakeling van overwinningen, die eindigde Imet zowel de kampioensschaal als de KNVB Beker. Een jaar later volgde nogmaals de nationale beker. Rudy speelde 41 competitiewedstrijden voor Ajax en scoorde daarin drie keer

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2014 | | pagina 15