14 INTERVIEW Milik schreeuwt het uit na zijn vroege openingstreffer tegen Heracles. Davy Klaassen is er als de kippen bij om de Pool te feliciteren met zijn eerste officiële Ajax-treffer. geweest, eerst bij Reading en later ook nog bij Totten- ham Hotspur. Het was mooi om mee te maken, maar uiteindelijk voelde het voor mij nog te vroeg om naar het buitenland te gaan.' Als speler van mijnwerkersclub Gómik (met veertien landstitels een grootmacht in Polen en in 1970 nog finalist in het UEFA Cuptoernooi) kon Milik in zijn eigen appar tementje in Katowice blijven wonen én in relatieve luwte wennen aan voetbal op het hoogste niveau. 'Daarom is die periode van anderhalf seizoen heel goed voor mij geweest. Voor een ventje van 17 had ik mijn lengte en fysiek mee, dat scheelde al aardig wat en zorgde er mede voor dat ik weinig aanpassingsproblemen had.' Na 38 competitieduels en elf goals in anderhalf seizoen was Milik, die inmiddels ook enige faam had vergaard als spits van de Poolse beloftenploeg, niet meer behouden voor het in financiële zorgen verkerende Gómik. 'Het is een club die jonge spelers zoals ik de kans geeft, ge dwongen door de situatie: ze hebben geen geld voor dure transfers. Dat zie je bij meer clubs in Polen. En waarschijnlijk is het hier in Nederland en in veel andere landen niet anders.' Bayer Leverkusen werd zijn eerste buitenlandse werkge ver, maar de top van de Duitse Bundesliga en de daaraan gekoppelde concurrentie bleken op 18-jarige leeftijd nog iets te hoog gegrepen voor Milik, die vanaf zijn komst in de winterstop in een half seizoen zes keer mocht invallen. Het seizoen erop werd hij door Leverkusen gestald bij FC Augsburg, waar hij de Nederlander Paul Verhaegh trof als ploeggenoot. Mede door de inbreng van Milik eindigde Augsburg het seizoen als achtste, nog nooit vertoond. 'Ik heb daar misschien niet zo veel gescoord, maar heb er wel bijna twintig wedstrijden gespeeld, wat precies was wat ik op dat moment nodig had. Minuten maken, ervaring opdoen.' AUGSBURG Zijn verrichtingen bij het stuntende Augsburg, gecombi neerd met opzienbarende prestaties bij Jong Polen (waar hij met tien treffers in negen interiands een voortreffelijk moyenne opbouwde) trokken in het voorjaar de aandacht van Ajax. 'Vanaf het eerste moment dat ik van de belang stelling van Ajax hoorde, was het voor mij duidelijk dat ik hierheen wilde', haalt Milik zijn gevoel van toen terug. 'Je

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2014 | | pagina 14