POOLSE HELD KAN HIER NOG GEWOON DE FIETS PAKKEN Arek Milik 12 INTERVIEW In zijn vaderland is hij een held die nog amper over straat kan, sinds hij twee weken geleden scoorde tegen Duitsland en Polen voor het eerst in de geschiedenis van zijn niet bepaald ge liefde buurland wist te winnen. En in Amsterdam? Daar kan Arek Milik nog lekker anoniem op zijn fiets stappen. 'Ajax is ook in Polen een ontzettend groot merk.' Wie zijn boodschappen bij Albert He- ijn doet, heeft de blikken bier mis schien weieens in het schap zien staan. Tyskie, een van populairste pilseners van Polen en sinds kort ook in Nederland verkrijgbaar, om de grote gemeenschap van Poolse gastarbeiders tegemoet te komen. Tyskie komt oorspronkelijk uit de zuidelijke stad Tychy, even onder Katowice, nabij het drielandenpunt waar Polen, Tsjechië en Slowakije elkaar ontmoeten. Een industriële regio, waar ook de wieg van Arkadiusz Milik stond. Arek Milik dus, 20 jaar oud en sinds deze zomer Ajacied. In een geïmproviseerd half kringetje van voetballer, tolk en interviewer spreken we in de kantine van sportpark de Toekomst over zijn jeugd in Tychy, over zijn inmiddels verwezenlijkte droom om prolvoetballer te worden en over zijn heldenstatus in eigen land sinds dat doelpunt tegen Duitsland. Over het eerste onderwerp blijken we snel uitgepraat: veel meer dan dat hij een prima jeugd heeft gehad, wil Milik eigenlijk niet kwijt. Dat is niet uit wantrouwen of onbeleefdheid, maar gewoon omdat hij zich daar niet comfortabel bij voelt en ook omdat zoiets in Polen niet bepaald gangbaar is: met buitenstaanders c.q. journalisten praten over iets anders dan datgene wat hem zijn faam heeft bezorgd - voetbal. Miliks sportieve talent openbaarde zich op het pleintje om de hoek van zijn ouderlijk huis, waar hij van kleins af aan met vriendjes en buurtgenoten speelde. De vaardigheden van de kleine Arek vielen op bij een jeugdtrainer die twee straten verderop blijkt te wonen, Slawomir Mogilan. 'Met hem heb ik nog steeds contact. Hij is heel belangrijk voor me geweest, allereerst door me uit te nodigen voor een training bij zijn club, Rózwoj Katowice. Hij gaf me die kans en die heb ik gegrepen. Het beviel heel goed, van beide kanten. Ik ben er tot mijn zestiende gebleven.' RÓZWOJ Toen was het tijd om zijn vleugels uitte slaan en Rózwoj (wat zo veel betekent als "ontwikkeling") vaarwel te zeg gen. 'Ik had er net mijn debuut gemaakt in het eerste elftal, als 16-jarige. Maar om nog verder te groeien als voetballer, was het nodig om verder te kijken.' Let wel: we hebben het nu over vier (4!) jaar geleden. Toen pas maakte Milik de overstap van het veredelde amateurvoetbal bij derdedivisionist Rózwoj naar de Ere divisie van Polen, de Ekstraklasa. Hij verkoos een vijfjarig contract bij Gómik Zabrze boven een avontuur over de grens. 'Ik heb ik die periode ook wel testperiodes in het buitenland gedaan, samen met een andere jongen van Rózwoj. We zijn onder andere twee weken in Engeland

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2014 | | pagina 12