'Natuurlijk verschillen Greg en ik wel degelijk. Ik denk dat hij vooral opbouwend en aanvallend extreem goed is. Daar ligt zijn grootste kracht.' 14 INTERVIEW hij aan den lijve heeft ondervonden dat voetballers op dat vlak veel zelf in de hand hebben. 'In die eerste helft tegen PSV, de eerste keer in lange tijd dat ik weer mee kon doen, was ik extreem gretig. Ik ging toen zo vaak diep, dat ik in de tweede helft stuk kwam te zitten. Natuurlijk, ik kwam terug van een blessure, dus het was te verwachten dat de tank een keer leeg zou raken. Maar je kunt daar als speler ook slimmer mee omgaan. Je verstand gebruiken, iets meer doseren en je krachten goed verdelen. Dat is vaak de crux.' NIEUW EVENWICHT Van Rhijn zag de laatste weken om zich heen weer veel veranderen bij Ajax, maar in zekere zin bleef daarmee ook alles bij het oude: zoals de voorbije zomers steeds het geval was, zochten een paar gelouterde krachten hun heil elders. Daley Blind bij Manchester United, Ken neth Vermeer bij Feyenoord. En in een eerder stadium verkaste Siem de Jong al naar Newcastle United. 'Het is steeds hetzelfde liedje', zegt Van Rhijn over het zomerse transfercircus. 'En elke keer heeft het toch ook weer impact op de groep die achterblijft. Je hebt met z'n allen even nodig om daar overheen te groeien, te wennen aan het feit dat die jongens er niet meer zijn, tot er uiteindelijk een nieuw evenwicht ontstaat.' Dat er met het genoemde trio flink wat kwaliteit is ver trokken, hoeft niet alleen een sombere constatering te zijn. Zie Ajax als een bos, waar jaarlijks de grootste bomen, die de meeste zon vangen en regen opslurpen, worden gekapt. Met als gevolg dat kleinere exemplaren opleven en zich plots in een veel hoger tempo ontwikkelen. Van Rhijn vindt het lastig om zichzelf nu als een van de pro minentste bomen in het bos te betitelen, maar erkent dat hij dat op basis van zijn vlieguren zeker zou moeten zijn. 'Ik ben nog maar 23, maar qua ervaring hoor ik nu zeker in de bovenste groep thuis.' VRAAGBAAK En dat terwijl het nog niet eens drie jaar geleden is dat hij zijn debuut in Ajax I maakte, tijdens een bekerpotje op een nazomeravond in Noordwijk. Zie hem nu eens, met dik honderd officiële wedstrijden achter zijn naam, een handvol interlands bovendien. Ze vormen zijn schat aan ervaring, waaruit Van Rhijn graag put om de jongere garde bij te staan. 'Zij stappen nu vaker op mij af als ze een vraag hebben of ergens mee zitten. Ook dat hoort bij mijn status. Ik sta daarvoor open en ik help graag.' Na twee opeenvolgende nederlagen in de vaderlandse competitie hoort Van Rhijn her en der negativisme de kop op steken als het gaat om Ajax' perspectief op een vijfde kampioenschap op rij. Natuurlijk, hij en zijn collega's zien ook wel dat PSV momenteel de ploeg in vorm is en dat de krachtsverhoudingen in de Eredivisie misschien iets verschoven zijn. 'Maar het is nog veel te vroeg voor conclusies', zegt Van Rhijn. 'We zijn pas net ondeiweg. Het moge duidelijk zijn dat wij nog moeten groeien. Maar dat hebben we de afgelopen seizoenen steeds gedaan, met vier titels als resultaat. Vorig seizoen werden we ook al ergens in september afgeschreven, nadat we met 4-0 hadden verloren in Eindhoven, ledereen weet wie er uiteindelijk kampioen werd.' Die vier landstitels brachten Ajax de afgelopen jaren tel kens rechtstreeks in de groepsfase van de UEFA Cham pions League, waarvan Van Rhijn de laatste twee edities aan den lijve ondervond. Hij kent inmiddels het klappen van de zweep, weet wat er afkomt op een jonge Neder landse speler die het niveau van de Eredivisie gewend is en dan als het ware een andere wereld betreedt. 'Ik kan me mijn eigen debuut in de Champions League nog goed herinneren,' glimlacht hij. 'Uit tegen Borussia Dortmund. Het was alsof ik in een achtbaan stapte. Enerzijds door de enorme tribunes daar, maar toch vooral door het enorm hoge tempo van het spel. Ik was af en toe verdwaasd

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2014 | | pagina 14