STAPJE VOOR STAPJE, MAAR UITEINDELIJK KOMT HIJ ER WEL Mike van der Hoorn 12 INTERVIEW Noem zijn debuutseizoen bij Ajax geen rampjaar, ondanks die tuimeling van Mario Balotelli en de veelal anonieme optredens in Jong Ajax. Want Mike van der Hoorn (21) legde toen ook de basis voor de vorm en het niveau waarmee hij zich in de eerste weken de nieuwe competitie een waardig vervanger van Joël Veltman toonde. 'Ik ben nooit de snelste leerling geweest.' Tekst Maarten Dekker Buiten regent het pijpenstelen en klinkt af en toe een angstaanjagend gerommel uit de vijftig tinten grijs die de hemel bedekken. Binnen, in de kantine van sportpark De Toekomst, gaan de gedachten van Mike van der Hoorn terug naar eind oktober vorig jaar, toen de weersomstandigheden al even bar en boos waren. Maar de optelsom van die grauwe maandagavond was nog veel treuriger: Jong Ajax dat op eigen veld met 0-4 verliest van FC Dordrecht, slechts een paar honderd man op de kletsnatte tribunes en een centrale verdediger die een zeer ongelukkig duel speelt. De autorit terug naar Almere, die hem normaliter een minuut of twintig kost leek nu wel uren te duren. Achter het stuur overdacht Mike van der Hoorn zijn situatie. Die was uiteraard niet zoals hij voor ogen had gehad toen hij een paar maanden eerder zijn handtekening zette onder een contract bij zijn droomclub. Natuurlijk afkomstig van FC Utrecht waren opstartprobleempjes ingecalculeerd, maar heel lang zouden die toch niet hoeven duren. Ajax had niet voor niets een substantiële transfersom voor hem op tafel gelegd. Ze zagen het in hem zitten en hij zou ze niet te leurstellen. Hij zou zijn onwezenlijke droom venwezenlijken. Met zijn voetbalvriendjes in Almere filosofeerde de kleine Mike vroeger weieens hoe het zou zijn, om ooit daar in dat grote stadion te spelen, aan de overkant van het water. Maar in die tijd was het al heel wat dat hij als jeugdspelertje van Buitenboys werd gevraagd om de overstap naar grote broer FC Omniworld te maken. Dat had destijds nog geen profaftakking, maar al wel een uitstekende jeugdopleiding. 'Ik kwam daar echt in een ander milieu terecht, met drie trainingen per week en strikte regels en afspraken. Het was echt een soort voorportaal van het profvoetbal.' FC UTRECHT Na een jaar meldde FC Utrecht zich. Een scout van die club, tevens de vader van een oud-ploeggenootje van Van der Hoorn, beval hem aan in de Domstad. Het was een stap hogerop, maar ook een paar stappen verder weg van huis, beaamt hij. 'Mijn ouders moesten me in het begin vaak halen en brengen, omdat er gedoe was met die busjes waarmee Utrecht jeugdspelers ophaalde. Ze hadden destijds voor het eerst een paar jongens uit Almere bij de club en het duurde een tijdje voordat dat allemaal goed geregeld was. Ik vond het als klein ventje alleen maar prachtig om daar te mogen voetballen, maar voor mijn ouders moet het best pittig zijn geweest. Al hebben ze daar nooit iets van laten blijken.' Met de jaren ontwikkelde Van der Hoorn zich, 'Stapje voor stapje, heel geleidelijk Zo is het altijd wel gegaan met mij. Ik was nooit iemand die teams oversloeg.' De liefde voor het verdedigen zat er al vroeg in. 'Ik hoorde altijd bij de grotere jongens, dan word je al snel achterin neergezet. Maar ik vond dat ook altijd al leuk In de jeugd scoorde ik evengoed nog best vaak, zes tot tien goals per seizoen. Veel uit comers, als ik mee naar voren kwam. En ik mocht ook vrije trappen schieten.' Grijnzend: 'Hoog en hard, dan was het meestal wel raak, met die kleine keepertjes op doel.'

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2014 | | pagina 12