W Hebt u vragen over W slechtziendheid? Visio helpt u graag verder. www.visio.org In Nederland krijgen jaar lijks duizenden mensen te maken met blijvende slechtziendheid of blind heid. Als u of iemand in uw directe omgeving slecht ziet of helemaal blind wordt, heeft dat ingrijpen de gevolgen voor wonen, werken, ontspanning, onder wijs, opvoeding en mobili teit. Op al deze terreinen biedt Koninklijke Visio ondersteuning. Koninklijke Visio is het expertisecentrum voor slecht ziende en blinde mensen. Mensen met een visuele beperking, en mensen met een visuele en andere beperking, kunnen bij Visio terecht voor zorg, wonen en dagbesteding, onder wijs en revalidatie en advies. Ook ouders, familieleden, verzorgers of andere hulp verleners kunnen bij Visio terecht voor advies en ondersteuning. Revalidatie en Advies Een visuele beperking be tekent niet per definitie afhankelijk zijn. Door het aanleren van vaardighe den en gebruik van andere zintuigen is er veel moge lijk. Visio ondersteunt en begeleidt slechtziende en blinde mensen bij dit soms moeilijke proces. Uitgangs punt is altijd een zo onaf hankelijk en zelfstandig mogelijk leven. Deskundig advies over hulpmiddelen en praktische trainingen zijn onderdeel van revalideren. Revalideren kan thuis of in één van de revalidatiecen tra. Een intensieve revali datie, waarbij u intern ver blijft, is mogelijk bij Visio Het Loo Erf in Apeldoorn. Consultatie en Advies Vanuit revalidatie screent Visio mensen met een ver standelijke beperking en ouderen die in instellingen wonen. Hierbij wordt onder- zocht of er sprake is van een visuele beperking. Indien een cliënt een visu ele beperking heeft, wordt met cliënt en begeleiders gekeken welke hulpvragen de cliënt en begeleiders hebben. Gekeken wordt op welke wijze de cliënt zo zelfstandig mogelijk kan functioneren. De vaardig heden van de cliënt kun nen getraind worden en er worden adviezen gegeven ten aanzien van de omge ving. Begeleiders worden geschoold in het omgaan met de visuele beperking van de cliënt. Toegankelijkheid Visio adviseert en geeft voorlichting ten aanzien van visuele toegankelijk heid bij nieuwbouw en verbouwingsprojecten. Bij elk advies voor verandering of verbetering wordt reke ning gehouden met bestaan de architectuur en situaties. Wanneer Visio van meet af aan betrokken wordt bij nieuwbouwplannen kun nen adviezen geïntegreerd worden in het programma van eisen dat aan de ont werp fase voorafgaat. Dat resul teert in een ontwerp waar in vormgeving, installatie- technische eisen en toegankelijkheidseisen har monieus gecombineerd zijn. Wonen en Dagbesteding Een visuele beperking kan ingrijpend zijn. Vaak zijn aanpassingen thuis en in de directe leefomgeving nodig. Soms is het beter om tijdelijk of permanent ergens anders (begeleid) te wonen. Bij Visio kunnen mensen met een visuele en eventueel bijkomende be perking op verschillende plekken wonen, logeren en werken. Er zijn verschil lende vormen van zinvolle dagbesteding, uiteraard aangepast aan individuele wensen en mogelijkheden van de cliënt Onderwijs Visio geeft onderwijs aan slechtziende en blinde kin deren. Dit gebeurt op scholen van Visio en door begeleiding van visueel beperkte leerlingen in het reguliere onderwijs.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2014 | | pagina 59