a Muamer Tankovic: Hij kende met een assist en een doelpunt een prima debuut voor AZ. In Almelo bezorgde Muamer Tankovic (19) de AZ-supporters blijdschap. Voor de zelf verzekerde Zweed was het slechts een bevestiging: "Ik ben klaar voor een bepalende rol." mm o Adrenaline, daar draait het bij de kersverse AZ'er om. Voor Tankovic is adrenaline als kerosine voor een vliegtuig: onmisbaar. "I like action. Ik wil altijd die scheuten van opwinding in mijn lichaam voelen. Snelle auto's, daar word ik blij van. Zegt de navigatie dat ik over een bepaalde afstand een halfuur doe, dan wil ik er zeker niet langer over doen." Ook als voetballer heeft Mujo - zoals Tankovic' bijnaam luidt - adrenaline nodig. Een stadion met vijftigduizend toeschouwers, daar voelt de rechtspoot zich als een vis in het water."Als ik het veld oploop, zeg ik tegen mezelf: 'Oké Mujo, now it's showtime'." Tankovic kent ook de beperkingen van zijn karakter: "Je kunt geen elf Balkanspelers zoals ik in je team hebben. Dat wordt een zootje. Daarom ben ik blij met jongens als Nemanja Gudelj. Dat zijn echte teamspelers. Door hun aanwezigheid kan ik uitblinken. Natuurlijk doe ik alles voor het team, maar ik wil ook de doelpunten maken en man of the match worden." "Het nadeel van mijn grote zelfvertrouwen kan zijn dat mensen me arrogant vinden. Dat woord bestaat in mijn beleving niet. Ik geloof in mezelf, dus waarom zou ik dat stilhouden? In Engeland heb ik daar wel wat problemen door gehad. Daar moet iedereen hetzelfde praten, hetzelfde lopen, hetzelfde doen en hetzelfde gekleed zijn. Ik voelde me een robot. Als zestienjarige kwam ik voor het eerst het trainingsveld op bij Fulham. Ik droeg gele voetbalschoenen. Toen kreeg ik een uitbrander, ledereen bij de club moest in die tijd op zwarte schoenen spelen. Wie dacht ik te zijn dat ik die regel ondermijnde? Toen zei ik: 'Als we allemaal hetzelfde zouden zijn als de meesten in dit team, dan wordt het niks met ons. Ik ben Mujo en ben nou eenmaal anders. Deze schoenen draag ik omdat het goede schoenen zijn voor mijn voeten.' Ze vonden me een big time-, arrogant. Dat had ik nog nooit eerder gehoord." In Engeland voelde de extraverte Tankovic zich meermaals onbegrepen. Het keurslijf beperkte hem: "Steeds als ik wilde dribbelen, schreeuwden ze dat ik de bal moest afspelen. Dribbelen is juist één van mijn AZ Speelt 112

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2014 | | pagina 12